Mezi hlavní úkoly nového zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR patří projednání zákona o potravinách, zákona o ochraně půdního fondu a novely zákona o zemědělství. Na bližší podrobnosti jsme se zeptali předsedy sněmovního zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka.
Mohl byste přiblížit, co teď čeká zemědělský výbor?
Já vidím jako klíčovou novelu zákona o potravinách. Záleží však ještě na postoji ministerstva zemědělství, jestli si stávající návrh vezme za svůj a bude v něm pokračovat, nebo předloží svůj vlastní návrh.
Kromě velké novely zákona o potravinách nás čeká ještě zpráva o stavu zemědělství za rok 2012 a samozřejmě jde i o novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kde se mimo jiné navrhuje snížení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Bude se o ní diskutovat ve výborech. Samozřejmě je důležitá ochrana zemědělského půdního fondu, ale na druhou stranu jde o to, aby investoři neodcházeli z České republiky a neinvestovali někde jinde. Jsou s tím spojena pracovní místa a podobně.
Daří se pokračovat v činnosti Agrární iniciativy?
Ano. Chceme pokračovat v hájení zájmů českých zemědělců a cítíme závazek vůči celému zemědělsko-potravinářskému sektoru. Podle nás je potřeba, aby se stát začal více starat o svoje zemědělce a postupně se navracel k soběstačnosti. Když se podívám na koaliční dohodu, tak zemědělská část je dobře propracovaná.
Na úrovni Evropské komise je třeba s partnery prodiskutovat další nastavení společné zemědělské politiky. Dosavadní vyjednávání dopadlo poměrně dobře, přestože se státy původní EU-15 snažily prosadit zastropování velkých podniků. Díky německé kancléřce Angele Merkelové se to nepodařilo, protože část Německa zahrnuje také velké firmy. Vytvořila se koalice na vládní úrovni a principu cappingu se podařilo zabránit. Pokud by se nepodařilo odvrátit tento princip, české zemědělství by přišlo zhruba o osm až deset miliard korun ročně, což je naprosto fatální částka.
Připomněl jste koaliční dohodu. Mohl byste více konkretizovat, na čem jste se s partnery shodli?
S koaličními partnery jsme se shodli na tom, že chceme podporovat živočišnou výrobu.
Celé znění rozhovoru najdete v Zemědělci č. 6, který vychází 3. února.