V Jihočeském kraji skočilo loni na jatkách 559 183 prasat, což je nejvíce v zemi. Proti roku 2012 porážka vzrostla o dvě procenta. Ačkoli se na jihu Čech chová nejvíce skotu, bylo v kraji poraženo jen 13 000 kusů, což je meziročně o jedenáct procent méně a představuje to sedmou pozici z třinácti. O 35 procent na 909 kusů loni klesla porážka ovcí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Na vysokém objemu výroby vepřového masa v Jihočeském kraji mají podíl Kostelecké uzeniny spadající do koncernu Agrofert, respektive jejich závod v Plané nad Lužnicí. Od roku 2011 se v rámci specializace přesunula část porážky vepřového z Kostelce u Jihlavy a Roudnice nad Labem do Plané nad Lužnicí, a naopak v Plané skončila porážka hovězího a přesunula se do Kostelce, uvedl ředitel závodu v Plané na Lužnicí Jaroslav Janoušek.
Na porážce prasat v tuzemsku se podle něj Maso Planá podílí sedmnácti procenty a v Kostelci u Jihlavy na Vysočině se poráží zhruba osm procent hovězího z celé republiky. Větší porážku mají jenom v Poličce v Pardubickém kraji, kde skončí na jatkách 12 procent skotu.
V roce 2013 se v Plané porazilo 431 000 prasat, což je proti roku 2012 nárůst o tři procenta, uvedl Janoušek. Upřesnil, že většina prasat - 70 až 80 procent, pochází z vlastních chovů Agrofertu, zbytek se nakupuje v tuzemsku. Závod v Plané se specializuje na produkci vepřového masa, zejména baleného do ochranné atmosféry, kterého produkuje 800 až 1000 tun za měsíc. Tuzemský trh tak pokryje ze 60 procent.
Do sortimentu Maso Planá patří také polotovary, to znamená mletá masa, vinné klobásy a syrové výrobky na grilovací sezónu. Z tepelně opracovaných výrobků se tam vyrábí pouze dušené šunky, které v Plané mají dlouholetou tradici spojenou s vývozem zejména do USA. Celkový objem výroby je až 3500 tun za měsíc, což z Plané dělá největšího producenta masa v ČR, poznamenal Janoušek.*