V loňském roce se v České republice chovalo celkem 24 042 kusů koz, což představuje proti roku 2004, kdy u nás byly vůbec nejnižší stavy těchto zvířat od roku 1990, zvýšení o 105,6 procenta. Meziročně loni přibylo dalších 422 koz. Spolu s tím také nepřetržitě roste produkce kozího mléka a sýrů. Uvedlo to ministerstvo zemědělství ve své aktuální situační a výhledové zprávě o tomto sektoru živočišné výroby.
Zpráva konstatuje, že početní stavy koz i ovcí pokračují v trendu dlouhodobého růstu, přičemž u koz dochází postupně k přechodu od individuálních chovatelů do větších stád dojených koz a také k rozšiřování masných plemen koz.
Vlivem neustále se zvyšujících stavů ovcí a koz i v důsledku vyšší poptávky roste od roku 2005 produkce skopového a kozího masa, které však i nadále na tuzemském trhu zůstává jenom doplňkovým masem k ostatním druhům masa. Většinou jde pouze o tradiční sváteční spotřebu. Důležitým faktorem, který podporuje vyšší stavy koz, je podle zprávy také zvýšená poptávka a spotřeba mléčných výrobků, které jsou díky propagaci správné výživy na tuzemském trhu více žádané. V České republice není speciální mlékárna nebo sýrárna, která by vykupovala a zpracovávala ovčí nebo kozí mléko, takže se rozšiřuje zpracování mléčných produktů na menších farmách a jejich přímý prodej spotřebiteli.
Počty dojených koz ve stádech tak v důsledku vyšší poptávky rostou. Zatímco v roce 2007 jich bylo 2389 a vyprodukovaly celkem 1,2 milionu litrů mléka, v loňském roce se stavy dojených koz zvýšily na 3300 kusů a produkce mléka vzrostla na 1,65 milionu litrů.
Podobný trend vykazovala také tuzemská výroba kozích sýrů, která je soustředěna zejména do faremních chovů. V roce 2007 u nás bylo vyrobeno 120 tun kozích sýrů, zatímco vloni to bylo již 165 tun, tedy téměř o 38 procent více. Zhruba stejně vzrostla za uvedené období i jejich průměrná cena z 200 na 265 korun za kilogramu. V dalších letech zpráva očekává pokračování tohoto trendu, a to jak u masa, tak u mléčných výrobků těchto druhů zvířat.
Pokud jde o stavy ovcí, ty se od roku 2000, kdy se v České republice chovalo pouze 84 108 kusů, zvýšily na 221 014 kusů v roce 2012, tedy o 161,4 procenta, v loňském roce se pak celkové stavy ovcí mírně snížily na 220 521 kusů.
Ceny zemědělských výrobců jatečných jehňat jsou podle zprávy závislé především na kvalitě masa a poptávce, která se obvykle zvyšuje v období Velikonoc a v posledních letech i v období Vánoc. V loňském roce se měla podle dostupných údajů pohybovat průměrná cena za jatečná jehňata kolem 40 korun za kilogram živé hmotnosti, což bylo asi od dvě koruny více než v předchozím roce
Saldo českého zahraničního obchodu s živými zvířaty je od roku 2005 vysoce kladné. V roce 2012 byl dokonce zahraniční obchod s touto komoditou realizován pouze vývozem. Za osm měsíců loňského roku se však proti minulým letům výrazně snížil vývoz živých zvířat a dovoz byl stále zanedbatelný.
Koncem roku 2008 došlo ke zhroucení evropského trhu s ovčí vlnou, což znamenalo zastavení jejího výkupu. Výkup se sice začátkem roku 2011 obnovil, ceny v roce 2012 výrazně vzrostly a zájem o výkup vlny se zvýšil. Tento trend se ale podle zprávy bohužel v loňském roce nepotvrdil a cena vlny i možnosti odbytu opět klesly.*