26.02.2014 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mírná zima uspíší jarní práce na polích

Letošní nezvykle mírná zima výrazně uspíšila jarní práce na polích. Setí jarních plodin by tak na některých místech mohlo začít až o měsíc dříve, než je obvyklé. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Počasí je pro vzcházení ozimů i práce na polích na závěr února nebývale příznivé, v důsledku absence sněhu hrozí však nedostatek vláhy.
V současné době již začínají pěstitelé především v nížinách přihnojovat porosty ozimých obilnin a řepky. V nížinách se začíná chystat půda na setí a začne se sít, podotkl Veleba.

Veleba prý nepamatuje, že by jarní práce začínaly v únoru. Ozimy jsou podle něj v dobré kondici. Protože až na výjimky neležel na polích sníh, obávají se pěstitelé o dostatek vláhy. Klíčové bude množství dešťů v následujícím období, dodal.

Také podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka je počasí pro současné roční období netypické. Jak řekl, počasí přispěje k rychlému nástupu jarních prací. Pokud podle něj bude alespoň vláhově průměrné jaro, bude včasné setí spíše k dobru budoucí sklizně. Vláhový deficit především na západě území i díky mimořádně silným dešťům v minulém roce není zatím tak výrazný, podotkl.
Až o několik týdnů dříve než obvykle začali zemědělci v Kokorách na Přerovsku s přípravami jarních prací. Na konci tohoto týdne už chtějí sít ječmen. Umožnila jim to především současná mírná zima. Na druhou stranu však budou muset vynaložit více postřiků na likvidaci plísní, které by jinak zničil mráz. Většina ostatních pěstitelů se zahájením prací ještě vyčkává. Nejdříve chtějí sít ječmen, a to na konci tohoto týdne," řekl předseda Zemědělského družstva v Kokorách na Přerovsku Vladimír Lichnovský. Dřívější zahájení prací přináší podle něj zemědělcům řadu výhod. Práce budou moci rozvrstvit na delší dobu a vyhnou se tím špičce. Pokud bude pro ně počasí příznivé, výhodu to přinese i rostlinám. Sklizeň bude ve stejnou dobu jako každý rok, na druhou stranu bude delší vegetační období, rostlina bude mít delší dobu na vývin jednotlivých plodů. Pokud bude normální průběh, je reálný předpoklad, že úroda bude vyšší, předpokládá předseda. Mírná zima však podle něj přináší pěstitelům i nevýhody - prospěla hlodavcům, mráz také nezničil plísně a choroboplodné zárodky, a pěstitelé tak budou muset počítat s chemickým ošetřením.

Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče jsou zemědělci na Přerovsku mezi prvními, kteří se pustili do jarních prací. "Je tam půda asi sušší, začali tam proto dřív. Je to ale trochu riziko. Loni se sel také ječmen na začátku března, pak však přišly mrazy a byl s tím problém, řekl Porč. Podle něj současná mírná zima pomohla ozimům, protože nevymrzly. Nevýhoda je však v tom, že se může stát, že bude nedostatek vláhy. Sníh není, z hor také nic nepřiteče. Pokud bude dál trvat teplé počasí a bude ještě navíc vítr, může horní vrstva půdy proschnout. Právě obilniny mají kořenový systém v horní vrstvě půdy, doplnil Porč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down