Od dubna příštího roku by se mělo výrazně rozšířit značení původu u baleného masa. Uvedl to dnes na tiskové konferenci ředitel právního a zahraničního odboru Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petr Čejka. Podobným způsobem jako se nyní značí hovězí, by se podle nového nařízení Evropské unie mělo označovat vepřové, drůbeží, skopové a kozí maso. Ze značení by se měl spotřebitel dozvědět, odkud zvíře pocházelo a kde bylo poraženo.
Nynější legislativa například umožňuje, aby byl kód pro Českou republiku CZ uváděn u kuřat, která byla do země dovezena z Polska a u českého zpracovatele pouze naporcována a zabalena. Údaj o tom, kde se kuře vylíhlo a bylo vykrmeno a poraženo, tak chybí. Čejka upřesnil, že v této době je úprava tak, že kromě hovězího masa a ryb je původ nepovinný. On se stává povinným pouze tehdy, když by spotřebitel mohl být uváděn v omyl.
Čeští spotřebitelé se zejména po sérii afér v předchozích letech začali více zajímat o původ potravin, které kupují. Výrobci potravin proto začali zdůrazňovat tuzemský původ svých výrobků a surovin. Například největší tuzemský zpracovatel masa Kostelecké uzeniny začal balené výsekové maso nedávno označovat barevným oválem s označením CZ, číslem jednoho ze svých dvou závodů a sloganem České maso z českých chovů.
Vepřové maso pochází z více než osmdesáti procent přímo z českých farem, které spadají pod společnosti skupiny Agrofert. Zbytek se nakupuje od českých zemědělců, uvedl ředitel závodu v Plané spadajícího pod Kostelecké uzeniny, Jaroslav Janoušek. Maso určené pro zpracování na uzeniny firma z jedné pětiny dováží.*