Zatímco počet pokut udělených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) se loni snížil o 160 na 1570, jejich celková výše narostla téměř na dvojnásobek, což znamená více než 64 milionů korun. Uvedl to ústřední ředitel SZPI Martin Klanica s tím, že obchodníci neberou pokutu jako výchovnou záležitost, proto je připraven i přitvrdit.
Podle něj pokuta má být prostředek k nápravě, není cílem. „Proto nás mrzí, že k tomu tak někteří obchodníci nepřistupují. Pokud se situace nebude měnit, jsme připraveni pokuty zvyšovat,“ sdělil Klanica. Nejvyšší loňskou pokutu, pět milionů korun, dostal subjekt zapletený do metanolové kauzy. Inspekce loni také zakázala uvádět do oběhu zboží v hodnotě přes 32 milionů korun. Maximální výši pokuty určují příslušné právní normy, nicméně podle jeho vyjádření je polštář mezi udělovanými a maximálními možnými pokutami ještě dostatečně velký.
Celková výše pravomocně uložených pokut ve správních řízeních meziročně vzrostla o 29 milionů korun a v roce 2013 tak činila 64 121 500 korun. SZPI zároveň uložila 15 513 opatření typu zákaz.
Stání zemědělská a potravinářská inspekce uskutečnila v minulém roce celkem 35 686 plnohodnotných kontrol, což je o 550 více, než v předchozím roce. Z tohoto počtu inspekce realizovala 25 961 kontrol v maloobchodní síti, 8 967 kontrol ve výrobě potravin a 4196 kontrol ve velkoskladech, celních skladech, prvovýrobě a ostatních provozech.
V loňském roce SZPI zjistila celkem 4086 nevyhovujících šarží potravin, což představuje 23 procent všech kontrolovaných šarží. „Neznamená to však, že by pětina výrobků v košíku nakupujícího nevyhovovala. Kontroly děláme cíleně tam, kde lze očekávat nějaký problém, případně na podnět veřejnosti,“ vysvětlil Klanica.
Z celkového počtu inspekce zjistila 3745 nevyhovujících šarží v maloobchodní síti, 242 šarží ve výrobě a 99 šarží v ostatních provozech. Závadnou šarži SZPI zjistila v průměru při jedné ze sedmi kontrol v maloobchodní síti, ve výrobě při jedné z 37 kontrol. Nevyhovující potraviny tedy SZPI zjišťuje v maloobchodní síti přibližně pětkrát častěji než u výrobců. Mezi potravinářskými komoditami zjistila SZPI nejvyšší podíl závadných šarží u čokolád a cukrovinek, kde požadavkům legislativy nevyhovělo 75 procent odebraných vzorků, následuje segment medů a dehydratovaných výrobků s 53 procenty nevyhovujících šarží a u čerstvého ovoce, kde inspekce konstatovala nevyhovující parametry u 44 procent hodnocených šarží. Naopak nejméně závadných šarží inspekce zjistila u obilnin a tabákových výrobků, jedno procento, respektive pět procent.
Z hlediska původu potravin jsou nejméně problémové tuzemské výrobky, kde inspekce zjistila pochybení u 17 procent kontrolovaných šarží, obdobně jako v předchozím roce. U potravin ze zemí EU inspekce vyhodnotila jako nevyhovující 28 procent kontrolovaných šarží, v případě potravin ze zemí mimo EU nevyhovělo požadavkům legislativy 38 procent šarží. Počet podnětů se loni zvýšil více než dvojnásobně na 5500, což přičítá větší informovanosti spotřebitelů a také působení webového portálu Potraviny na pranýři.
SZPI aktuálně spouští oficiální facebookový profil Potraviny na pranýři s cílem zpřístupnit informace o závadných potravinách - a zároveň doporučení a rady v oblasti potravin - co nejširšímu okruhu spotřebitelů, včetně málo informované skupiny 18 až 24 let.*