Petice s více než 475 000 podpisy evropských občanů požadující řádné plnění směrnice Evropské unie na ochranu prasat byla v pondělí 24. března v Bruselu v přítomnosti obří prasnice Hope předána Evropské radě ministrů zemědělství. Jménem řeckého předsednictví EU petici osobně převzal řecký ministr zemědělství Athanasios Tsaftaris, dále se k němu připojili dánský a slovenský ministr zemědělství Dan Jorgenson a Ľubomír Jahnátek, česká náměstkyně ministra Jaroslava Beneš Špalková a zástupci britského a německého ministerstva. Informovala o tom předsedkyně Společnosti pro zvířata Dita Michaličková.
Hope, obří nafukovací prasnice větší než dvoupatrový autobus vyjela 10. března ze sídla Compassion in World Farming (Compassion) v Anglii a podnikla evropské turné, aby upozornila na utrpení prasat v nehumánních a nelegálních podmínkách velkochovů v mnohých zemích Evropské unie.
První zastávku Hope udělala v londýnském Westminsteru 10. března. Dále Hope vezla poselství za lepší život prasat do Paříže (12. března), Rotterdamu (14. března), Berlína (17. března), Varšavy (19. března) a Prahy (21. března), aby turné uzavřela v Bruselu (24. března).
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming po celý minulý rok sbírala podpisy pod petici žádající ministry zemědělství, aby přijali opatření proti zemím, které porušují legislativu na ochranu prasat. Dosud petici podepsalo již více než 475 000 občanů EU. V České republice se ke kampani pod názvem Já za to stojím připojila organizace Společnost pro zvířata – ZO ČSOP – a sbírala podpisy i od českých občanů.
Směrnice EU stanovující minimální požadavky na ochranu prasat požaduje, aby prasata dostávala obohacující materiál, jako je sláma. Také zakazuje rutinní zkracování ocásků. Je vědecky prokázáno, že je to zbytečné, pokud jsou prasata chována v podmínkách poskytujících dobrou životní pohodu (welfare), protože tak prasata nemají potřebu si ocásky vzájemně okusovat.
V roce 2013 zástupci Compassion navštívili 45 farem v šesti evropských státech: Itálii, Španělsku, České republice, na Kypru a v Polsku. Ohromujících 44 z těchto farem očividně porušovalo opatření požadující poskytování obohacení a zakazující rutinní zkracování ocásků.
Tento nedávný průzkum odhalil nejhorší případy týrání zvířat, jaké jsme kdy viděli – farmy, kde všechna prasata měla zkrácené ocásky a žila v přeplněných, holých kotcích; zvířata pokrytá vlastními výkaly; prasata s abscesy, některá dokonce bez očí. Člen průzkumného týmu si posteskl: „Na jedné farmě visely hrdě poutače s vlajkou EU a upozorňovaly na to, že tato farma získala dotace z Evropské unie. Bylo mi špatně z pomyšlení, že sem tečou peníze z našich daní, když o pár metrů dál žijí prasata v tak nepopsatelných podmínkách – nelegálních podle práva EU.“
Dita Michaličková říká: „Předpisy stanovující minimální požadavky pro ochranu prasat platí v EU od roku 2003, pro Českou republiku od 2004. Uplynulo deset let – pokud budete mít možnost podívat se do chovů, zjistíte, že ve většině případů jednají chovatelé nelegálně, změny neprovedli a jejich přístup k živým tvorům, prasatům, je velmi, velmi nedobrý."
Romana Šonková, zástupkyně Compassion v Česká republice dodává: „Více než 475 000 podpisů pod naši petici dokazuje, do jaké míry občanům EU záleží na tom, jak žijí prasata. Takový široký zájem veřejnosti by měl konečně členské státy EU přimět k řádnému plnění legislativy na ochranu prasat v praxi. Nelegální týrání prasat v Evropě je obrovský problém, který si naléhavě žádá obrovské řešení. Právě proto Compassion vyslal obří Hope na březnové turné s nadějí pro evropská prasata.”*