Česká společnost by se měla naučit zdravě stravovat. Jde o jeden z hlavních cílů Národní strategie ochrany a podpory prevence nemocí, kterou schválila vláda v lednu. Ze statistik totiž vyplývá například to, že zatímco se od roku 1962 zvýšil průměrný věk dožití, věk dožití ve zdraví se nezměnil. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je to důsledek lepšího zdravotnictví a mizerného stravování, jak dnes uvedl na brněnské konferenci Očekávaný vývoj potravinářského průmyslu.
Valenta zdůraznil, že neustále narůstá počet chorob, které souvisí s nesprávnou výživou. Například onemocnění srdce, cév, dále roste počet lidí s cukrovkou, vysokým krevním tlakem. Zmínil i problém s obezitou. Dospělých, kteří mají vyšší než normální hmotnost, je více než polovina. V dětství je to více než pětina chlapecké populace. Přitom obezita je také příčinou řady nemocí, sdělil. Uvedl možnosti, jak je možné tyto problémy postupně eliminovat. Potřeba je však zvolit speciální metodiku, protože pouhé informování podle něj nestačí na to, aby lidé změnili stravovací návyky. Takové návyky se musí stát společenskou normou, řekl Valenta.
Podle Valenty Češi jedí příliš cukrů, tuků, soli i některých dalších potravin. Existují však i některé pozitivní trendy, kterými jsou projekty Ovoce do škol a Mléko do škol, čím dál větší zájem o složení a kvalitu potravin, roste spotřeba ovoce, zeleniny či obilovin, klesá spotřeba cukrovinek či alkoholu. Funguje dobře také systém kontroly kvality a bezpečnosti potravin.
Strategie se tak zaměří na několik bodů do roku 2020, který je jejím horizontem. Informoval, že chtějí přijmout a zavést národní akční plán na ozdravení výživy a na prevenci nadváhy. Nadále chceme podporovat projekt Ovoce do škol. Všechny akce koordinují i s jednotlivými ministerstvy. I další snaha cílí na děti, protože návyky z tohoto období si přenášejí do dospělosti. Proto chtějí podporovat informovanost o vhodné skladbě nabídky školních automatů a bufetů. Záměrem je podle Valenty chránit děti před vysoce rizikovými potravinami a nápoji. Důležité je také dostatečně informovat o nutričních kvalitách potravin vzhledem k tomu, že u většiny lidí se v souvislosti se životním stylem snižuje energetický výdej. V této otázce chtějí spolupracovat i při vývoji nových technologií a receptur pro potraviny, aby lépe odpovídaly současným požadavkům na kvalitu výživy, upřesnil Valenta. Zdůraznil, že nyní je čím dál těžší tyto problémy řešit, protože potravinářský trh se stále více globalizuje a objevuje se spousta rizik v otázce bezpečnosti a kvality potravin.*