Čeští politici by měli zřídit parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. Vyzvala je k tomu členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová z Německa, podle níž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém.
Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je vůbec nekontrolovali, prohlásila Grässleová. Kritizovala také české úřady, které se podle ní dosud vůbec nesnažily zjistit, kdo měl z tak nastaveného systému prospěch. Poprosila proto své české kolegy z Parlamentu a Senátu, aby zřídili vyšetřovací výbor. Hodlá zjistit, jak to mohlo takhle fungovat více než pět let.
Čerpání evropských peněz kritizoval i šéf delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Jens Geier, který také zastupuje Německo. V roce 2011 byla míra chybovosti v ČR nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo k politickému výběru projektů. Ví o situacích, ve kterých docházelo ke korupci, poznamenal Geier, podle něhož největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.
Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v ČR nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídicí a kontrolní orgány v ČR byly neúčinné. Česká republika tak přišla o velké množství peněz. Jde o více než 0,5 miliardy eur (13,75 miliardy korun), a to bez dodatečných oprav v oblasti dopravy a životního prostředí, doplnil Geier.
Kontrolní výbor přesto při své dvoudenní kontrolní návštěvě ČR pouze nekritizoval. Geier vyzdvihl, že v ČR díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72 000 nových pracovních míst.*