Senátoři předložili návrh zákona k rozšíření bezzásahové zóny v šumavském parku

Rozšířit bezzásahovou zónu v Národním parku Šumavu na 22 procent jeho území má zákon, který předložili senátoři. Předloha vychází z dohody mezi radou parku a obcemi a z návrhu bývalé vlády. Návrh předložili přesto, že nynější ministerstvo životního prostředí chystá vlastní úpravu. Chtějí mimo jiné zabránit tomu, aby byl šumavský park další léta bez zákonného vymezení. Projednávání předchozích návrhů totiž bývalá Sněmovna nedokončila.

Senátoři v souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 na 26,53 procenta území parku, přičemž na zhruba 4,5 procenta této plochy - v údolí řek Vydra a Křemelná - by bylo možné dočasně zásahy provádět.
Do první zóny by podle návrhu mohlo být výhledově převedeno i dalších 8,5 procenta území druhé zóny, předpokládají senátoři v souladu s původním návrhem ministerstva životního prostředí. První zóna by pak představovala 23 584 hektarů, největší druhá zóna by měla rozlohu 41 554 hektarů a třetí by se rozkládala na zbývajících 3300 hektarech.
Senátorský návrh tak zhruba odpovídá návrhu vlády Petra Nečase, proti kterému se stavěli zejména ekologové. Proti rozšiřování bezzásahové zóny bylo i 11 000 signatářů petice, podle nichž by to vedlo k usychání až 9000 hektarů šumavských lesů kvůli problémům s kůrovcem.
Předložit vládní návrh zákona ještě letos přislíbil v únoru ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle něj by to měl být zřejmě kompilát předchozích návrhů, tedy návrhu bývalé vlády a Plzeňského kraje. Brabec je ale proti rozdělení parku do zón zákonem. Upravovat by to podle něj měl podzákonný předpis, který je možné měnit bez souhlasu parlamentu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down