Zájem o koncese na prodej lihovin, které mohou získat současní prodejci zdarma do 17. dubna, nebyl podle agenturních informací ještě minulý týden příliš velký a fronty se na živnostenských úřadech netvořily. S blížícím se konečným termínem však počet žadatelů postupně roste. Při případném prodeji tvrdého alkoholu bez koncese bude totiž prodejcům do budoucna hrozit až milionová pokuta.
"Počet žadatelů o uvedenou koncesi byl zatím vzhledem k počtu evidovaných podnikatelů s právem podnikat v této oblasti na zdejším odboru velmi nízký," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. Žádné fronty žadatelů se na tamním živnostenském odboru netvořily. "Referenti zájemcům o podnikání v této oblasti vydávají příslušnou koncesi nejdéle do dalšího úředního dne," podotkla Šmídová. V Ústeckém kraji počet živnostníků, kteří si požádali o koncesi na prodej alkoholických nápojů, rostl. Mezi žadateli jsou kromě prodejců alkoholu také sdružení, která pořádají společenské a kulturní akce, jako jsou masopusty či zabijačky. Z přibližně 1200 aktivních podnikatelů s oprávněním k hostinské činnosti v působnosti živnostenského úřadu v Jihlavě jich do minulého týdne získala potřebnou koncesi k prodeji alkoholu přibližně polovina. Podobná situace byla i v dalších větších městech na Vysočině. Také chodby živnostenských úřadů v Olomouckém kraji se začínaly postupně plnit prodejci lihu a lihovin. V předchozích měsících byl přitom zájem o vyřízení koncesí vlažný a zvyšovat se začal až s blížím se koncem lhůty. Podobně tomu bylo v dalších krajích.
Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona. Žádost o koncesi je možné podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, zaslat poštou nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu. Je také možné ji podat osobně prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy.
Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá, nebude finančně omezena. Obchodníci i hostinští měli šest měsíců na to, aby o koncesi požádali. Stát chce mít přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. V ČR je podle informací ministerstva průmyslu a obchodu celkem 185 tisíc míst, kde je možné prodávat rozlévaný alkohol. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu.*