Na mítinku v Horní Plané, který svolal senátor a někdejší šéf agrární komory Jan Veleba, řečníci vyzvali obyvatele Šumavy, aby se stali signatáři takzvané Charty Šumavy, která by měla pomoci prosadit jejich kontroverzní zákon o Národním parku Šumava ve sněmovně. Kvůli odvolání ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka pak vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby zvážil setrvání ve funkci. Na mítinku se sešly asi tři stovky lidí.
Senátoři chtějí, aby se národní park řídil pravidly, jež bude určovat zákon. Navrhují mimo jiné rozšířit první zónu v NP Šumava na 26,5 procenta území parku, která nebude zcela bezzásahová. Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministerstva. Ti namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny.
Chartu Šumavy dosud podepsalo přes 600 lidí. Jejími mluvčími se stal bývalý ředitel šumavského parku, expremiér Jan Stráský, starosta Modravy Antonín Schubert (ODS) a člen rady národního parku Ladislav Havel (ODS). Podle charty ministerstvo životního prostředí pod vedením ministra Richarda Brabce (ANO 2011) schválilo proti vůli šumavské samosprávy Plán péče, který na dlouhá desetiletí až staletí poškodí šumavskou přírodu. Ministr Brabec by chtěl, aby se situace na Šumavě stabilizovala. V úterý jednal na Šumavě se starosty a věří, že se je podařilo o správnosti jeho rozhodnutí přesvědčit. Podle něj jde o ojedinělý protest a s mluvčími charty má naplánované setkání. Postoj šumavských obcí kritizují vědci. Starostové podle nich zapomínají, že jde hlavně o ochranu přírody, která je vlastnictvím všech obyvatel Česka. Podle vědců a ekologických aktivistů je Mánek zodpovědný mimo jiné za nezákonné kácení v nejcennějších částech národního parku.*