09.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náhrady za ztráty způsobené kormoránem

Skupina poslanců navrhla, aby se rybářům vrátily náhrady za ztráty způsobené kormoránem velkým. Kormoráni, které rybáři pokládají za škodnou, nejsou od loňského dubna uvedeni ve vyhlášce jako zvláště chránění živočichové, a stát tudíž kompenzace přestal vyplácet. Předkladatelé v důvodové zprávě novely příslušného zákona předpokládají, že stát by na náhradách vyplatil šest až osm milionů korun ročně.

Autorům novely se nelíbí, že zákon pokládá kormorána stále za zvláště chráněného. Náhrada škody by tak podle nich byla zřejmě i nyní vymahatelná, ale u soudu. Předkladatelé tvrdí, že při jednáních o vyřazení kormoránů z vyhlášky se debatovalo o novele zákona tak, aby stát poskytoval náhrady dál; do doby, než se početní stavy ptáků sníží na "přijatelnou úroveň".  Předloha škrtá ze zákona ustanovení, podle kterého je náhrada za škody možná jen v případě živočichů uvedených v příslušné vyhlášce. Protože legislativa neupravuje vlastnictví volně žijících živočichů, v tomto případě ryb, novela stanoví, že za poškozeného se bude pokládat uživatel rybářského revíru s povolením rybářského práva. Kompenzaci by navíc mohl žádat zpětně od změny postupu státu loni v dubnu. Pod normou, kterou nyní dostane k posouzení vláda, jsou podepsáni Jaroslav Faltýnek, Jan Volný (oba ANO) a Pavel Kováčik (KSČM). Spojuje je členství v zemědělském výboru. Podobnou předlohu podala skupina poslanců výboru z ODS, TOP 09, ČSSD a KSČM zhruba před rokem. Tehdejší vláda Petra Nečase (ODS) k ní dala záporné stanovisko. Sněmovna normu do rozpuštění ani nezačala projednávat. Změnu ohledně kormoránů rybáři kritizovali. Poukazovali na to, že jediným zdůvodněním, proč kormorán zmizel z vyhlášky, byla úspora peněz za vyplácení škod. Rybáři by je měli nyní hradit ze svého. Namítají ale, že přemnožení ptáků způsobil stát. Sami rybáři vyčíslili roční kompenzace asi na 40 milionů korun. Kormoráni prý působí škody nejméně v dvojnásobné výši. Vyškrtnutí kormorána velkého ze seznamu nejvíce ohrožených druhů, kterým hrozí vyhynutí, neznamená, že není dál chráněn. Vztahují se na něj vedle příslušných zákonů i unijní směrnice. Kormorána zařadili odborníci na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, kdy se na území ČR vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down