Státní podnik Lesy České republiky by do budoucna mohl pomoci řešit otázku nezaměstnanosti v problematických regionech. V podmínkách připravovaného tendru na prodej dřeva a lesní práce od příštího roku bude možná zohledněno zaměstnávání absolventů či osob nad 50 let. Například nezaměstnaní v Ústeckém kraji by díky státní lesnické firmě mohli sehnat práci při plánovaném zalesňování Krušných Hor. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka.
Počet v tendru soutěžených jednotek by měl rozdělením některých z nich narůst zhruba o třetinu. Tím by se zvýšila šance menších regionálních firem dostat se k zakázkám. Podle některých kritiků současná velikost jednotek zvýhodňuje velké těžařské firmy na úkor malých a středních. Ty se například v důsledku pro ně příliš vysokých bankovních záruk nedostanou ke dřevu.
Nový generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád jednal podle Jurečky minulý týden s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem o možnosti úprav podmínek výběrového řízení. Je možné, že by při zadávání tendrů mohla být do určité míry zohledněna zaměstnanost ohrožených sociálních skupin, uvedl ministr s tím, že má na mysli absolventy či osoby nad 50 let věku, které těžko shánějí práci.
V podmínkách tendru by podle Jurečky mohlo být také stanoveno, kolik mají vítězné firmy zaměstnat lidí v regionech s vysokou nezaměstnaností. Jurečka poznamenal, že to není tak, že se bude budovat sociální podnik Lesy ČR, ale, že v rámci jejich činnosti a tendrů se bude klást důraz na jako na jedno z kritérií právě na sociální zodpovědnost. Ministr chce, aby Ministerstvo zemědělství i Lesy ČR úzce spolupracovaly s ministerstvem sociálních věcí a úřady práce.
Pětiletý tendr 2015+ navazuje na tendry 2014+ a 2013+, při nichž se soutěžila vždy zhruba pětina území státních lesů. Výjimkou byla soutěž celého území v tendru 2012+, kdy Lesy ČR zavedly takzvaný senátní cyklus, při němž se každý rok soutěží pětina území. Tendr je každý rok vždy rozdělen ještě na několik desítek územních jednotek, například v tendru 2014+ se soutěžilo 31 jednotek. Vítězové tendrů zajišťují pěstební práce, dřevo těží a sami jej i prodávají.*