Téměř polovině zaměstnanců v českém zemědělství vzrostou od července minimální mzdové tarify o tři procenta. Zemědělský svaz ČR, jehož členové zaměstnávají 42 000 lidí, a odbory dnes podepsaly kolektivní smlouvu. Informovaly o tom dnes obě strany. Na podmínkách smlouvy se přitom od zimy nemohly dohodnout. Svaz na mzdové požadavky odborů nechtěl přistoupit. Smlouva by se měla dále rozšířit na více než tři čtvrtiny zaměstnanců v oboru.
Jak uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, na začátku roku se nedohodli a odbory kolektivní smlouvu uzavřely pouze s menší zaměstnavatelskou organizací - Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů (ČMSZP). Jedinou změnou v nově uzavřené kolektivní smlouvě je podle něj zvýšení minimálních mzdových tarifů v zemědělství o tři procenta. Umožňuje to mimo jiné příznivá situace v zemědělském sektoru a dobré postavení zemědělských podniků, dodal Pýcha.
Uzavřená kolektivní smlouva vyššího stupně bude platná a účinná od 1. července do konce roku. V pátek by podle Pýchy mělo být podepsáno její rozšíření na celé odvětví. Její podmínky by se pak vztahovaly na všechny subjekty v zemědělství, lesním a vodním hospodářství kromě těch, na něž se vztahuje v lednu podepsaná smlouva mezi odbory a ČMSZP. Podle Pýchova odhadu by pak platila pro více než tři čtvrtiny ze zhruba 100 000 lidí pracujících v českém zemědělství.
I když k úpravě tarifů dojde až od poloviny tohoto roku, tak dojednaný nárůst je jedním z největších ve srovnání s ostatními odvětvími a vytváří dobrou základnu pro vyjednávání o mzdách v kolektivní smlouvě pro rok 2015, uvedly v tiskové zprávě zemědělské odbory.
Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství dosahovala podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí loňského roku 21 004 Kč. Proti průměru celého hospodářství, kde ve stejném období průměr činil 24 836 Kč, meziročně rostla třikrát rychleji. Zatímco totiž v zemědělství meziroční růst činil 3,9 procenta, v celé české ekonomice 1,3 procenta.*