Na Chrudimsku i v jiných regionech Pardubického kraje se postupně do krajiny vracejí ovocné stromy. Nově vysazené hrušně či třesně jsou u Třemošnice nebo Luži. Za pár let tak vzniknou pro lidi přírodní občerstvovny, řekla Kateřina Korejtková z Místní akční skupiny Železnohorský region.
Za pár let si lidé v sadu u Třemošnice budou moci volně natrhat ovoce, jsou tam i informativní panely, o jaké jde odrůdy a jak se dají zpracovávat, upřesnila Korejtková.
Podnikatel Vlastimil Marek, který je také členem místní akční skupiny, chce stromy dál navracet do měst a jejich okolí. Podle něj zbytečně ustupovaly nové zástavbě.
Po domluvě se zahradníkem, který shání starobylé odrůdy, vysadili první hrušně s košatou korunou jako dnešní jabloně, řekl Marek.
S pěstováním ovoce má Marek zkušenosti, jeho manželka vlastní ekofarmu v Jedousově na Pardubicku. Předloni na třech hektarech vysadila 1100 jabloní a švestek. Sad je součástí ekologické stezky a volně přístupný turistům.
Loni už měli první bedýnku jablek. Nehnojí, tak je úroda menší. Počítají s tím, že si lidé při vycházce ochutnají ovoce, sdělila Marková.
Také například v Luži jsou nově vysázené hrušně a převislé třešně. Na podzim bude město s výsadbou pokračovat. Ovocné stromy budou podél cest, kudy lidé chodí na vycházky, například od hradu ke kapli. Úrodu v Luži očekávají za tři až čtyři roky.
Ve školkách ale nemají vzrostlejší stromy starobylých ovocných dřevin. Než lidé nějaké ovoce ochutnají, chvilku to potrvá, podotkl starosta Radek Zeman.
Místní akční skupina dál vyhledává v regionu vhodné pozemky pro ovocné stromy. Zaměří se i na propagaci zpracování ovoce.*