Státní pozemkový úřad (SPÚ) k 26. červnu uzavřel s církvemi 410 dohod o vydání majetku. Výzev přitom obdržel téměř 3250. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu SPÚ. 30 června skončila půlroční lhůta, v níž měly být dohody uzavřeny, Sněmovna ale minulý týden podpořila návrh ČSSD na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o půl roku.
Podle vedení SPÚ nelze čísla o výzvách a dohodách srovnávat. U řady výzev prý není možné majetek vydat, v jiných případech zase bylo na základě jedné výzvy podepsáno více dohod.
"V současné době vypadá spolupráce jak s Lesy ČR, tak se Státním pozemkovým úřadem konstruktivně a nadějně. To, co nás ale nemile překvapuje, je velmi zásadně rozdílná schopnost zpracovávat výzvy k vydání církevního majetku na jednotlivých krajských pobočkách SPÚ," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Na některých pobočkách podle něj nedosahuje počet vyřízených výzev ani jednoho procenta, na jiných se nacházejí ve fázi vyřízení žádostí ve výši desítek procent. "Současný stav je odrazem situace, kdy státní úřady po mnoho měsíců čekaly na politicky stabilní prostředí, takže se v některých případech ztratil až více než rok času," míní Holub.
Uzavřených 410 dohod se týká 4851 pozemků, bezmála 4000 hektarů zemědělské půdy a dalších 14 staveb. Ve 250 případech byla dohoda již schválena ve správním řízení a změna majitele je v katastru nemovitostí. Vydáno již bylo či těsně před vydáním je tak přes 2800 pozemků a 11 staveb.
"Teď uplyne půlroční lhůta na podepsání dohod, to je zřejmé. Není to ale lhůta prekluzivní, zákon nevylučuje sepisovat dohody dál," řekla ČTK nová ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová. Věří, že pokud budou oprávněné osoby vidět ze strany úřadu součinnost, bude možno dohody dál sepisovat. Jak velké procento výzev nebude ve lhůtě vyřízeno, nechtěla blíže komentovat. "Čísla se mění každým dnem," uvedla.
Ve statistice nejsou vidět například zjištění, že úřad nemovitost nemůže vydat například proto, že žádost přišla nesprávnému úřadu, uvedl ředitel odboru řízení restitucí SPÚ Václava Kohlíčka. "Nebo zjistíme, že vlastníkem pozemků je někdo, kdo vůbec není povinnou osobu; fyzické osoby, města, obce, kraje," dodal. Nízká čísla o vydaném majetku tak podle něj nezachycují celkový objem práce úřadu. Oprávněné osoby budou nyní moci podávat návrhy na vydání majetku ve správním řízení. Úřad bude mít půl roku, v komplikovaných případech až rok na to, aby je vyřídil.
Církve mají v rámci restitucí dostat nemovitosti za 75 miliard korun a finanční náhrady ve výši 59 miliard korun. Úřady před zahájením restitucí odhadovaly, že stát by mohl církvím vrátit 30 000 hektarů zemědělské půdy; navíc Lesy ČR pro církve blokují asi 14 .000 hektarů pozemků.*