V současné době je v meziresortním řízení velká novela energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Novela kromě jiného opět obsahuje mnoho novinek, které ztíží provoz bioplynových stanic. Uvedl to Jan Doležal z CZ Biom.
Jde například o zpřísnění osazení kalibrovaných měřidel na celkovou výrobu elektřiny a tepla. Vyžadováno by mělo být zaplombování pracovníkem ministertva průmyslu a obchodu. V některých případech budou muset měřidla celkové výroby a spotřeby měřit v hodinových intervalech. Očekávat lze také zavádění nových a pro provoz firem obtěžujících dodatečných výkazů. Návrh jde ale ještě dál a kromě zmíněných překážek navrhuje i omezení celkové podpory vyplácené ročně za celou životnost výrobny. Podpora za vyrobenou elektrickou energii bude vyplácena jen do výše ročního provozního fondu, který je definován vyhláškou o technicko-ekonomických parametrech výroben. Dané omezení by mělo fungovat tak, že instalovaný výkon bude vynásoben tímto časem (aktuálně například 7300 hodin pro bioplynové stanice), což následně vymezí maximální výši roční podpory. Veškerá elektřina vyrobená nad tento objem bude prodávána pouze za cenu silové složky. Vlastní technologická spotřeba bude při výpočtu zohledněna. Pro provozovatele, kteří dělají svou práci dobře, a daří se jim lépe časově využívat plný výkon, to bude znamenat zkrácení podpory i třeba o sedm procent. Mnohem hůře na tom budou provozovatelé tepláren spalujících biomasu, u kterých zkrácení podpory může znamenat i desítky procent.
Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom), upozornil, že omezení by v praxi postihlo právě ty dobré provozovatele bioplynových stanic, u nichž průměrné využití přesahuje 8000 hodin. „Provozovatelům, kteří se snaží nákladné investice efektivně využívat, by měl zákon vycházet vstříc, nikoli jim házet klacky pod nohy,“ řekl. Zástupce sdružení CZ Biom navíc hodnotí tento návrh jako retroaktivní, neboť výrazně mění původní myšlenku podpory.
Zákon je v meziresortním připomínkovacím řízení, a proto je nutné tyto zásadní nedostatky odstranit, než půjde novela do prvního čtení ve sněmovně. O to se snaží právě i CZ Biom ve spolupráci dalšími oborovými organizacemi. Předložené připomínky bude nutné vypořádat na půdě MPO. V případě neúspěchu bude připomínkování pokračovat v Poslanecké sněmovně, dodal Doležal.*