16.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Omezený nárok na státní podporu

Stát chce stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) s nárokem na státní podporu. Vyplývá to z návrhu novely energetického zákona předloženého ministerstvem průmyslu (MPO), u kterého v pátek skončilo meziresortní připomínkové řízení. Podporovatelé OZE s návrhem nesouhlasí.

"Výrobce inkasuje podporu pouze na takové množství elektřiny, se kterým bylo kalkulováno při výpočtu výše výkupní ceny garantující 15letou dobu návratnosti," uvádí mimo jiné materiál. Výroba nad rámec tohoto množství nebude omezena, bude ale bez podpory. Pro modelový příklad roku 2011 by stát podle MPO ušetřil na podpoře obnovitelných zdrojů asi 3,34 miliardy korun. Podle důvodové zprávy novely vyrobili někteří výrobci daleko více elektřiny z OZE s nárokem na podporu, než je v podmínkách České republiky obvyklé. Návrh soudí, že za tím může být úmyslné vykázání nesprávných hodnot výroby elektřiny nebo například neoprávněné zvýšení instalovaného výkonu výrobny.
"Kdyby zákon prošel v této podobě, budou u nás v příštích letech stavět obnovitelné zdroje jen fanoušci, kteří neberou ohled na rizika a překážky a jsou nezdolní v překonávání byrokratických překážek," uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký. Podle něj význam obnovitelných zdrojů dál poroste a jejich cena bude klesat. České domácnosti a obce ovšem budou několik let mimo hru.
"Nemůžeme akceptovat likvidační zásahy do vlastnických práv provozovatelů malých obnovitelných zdrojů, které popírají principy právního státu," dodal Jan Habart, místopředseda Komory OZE, která využívání obnovitelných zdrojů podporuje. Podle komory by novela nejhůře dopadla na výrobce elektřiny z biomasy. Minulý týden proti novele vystoupila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. "Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad," uvedla tehdy. ERÚ dnes oznámil, že k novele podal celkem 194 připomínek, z toho 75 považuje za zásadní. "Množství připomínek od nás i od dalších více než 40 subjektů ukazuje, že finální verze novely nebyla řádně projednána s odbornou veřejností a dotčenými organizacemi," uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Podle něj lze považovat celkové množství dodatečných požadavků připomínkových míst za vysoce nestandardní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down