Letní etapu mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc navštívilo od čtvrtka 22 tisíc platících návštěvníků. Podle pořadatelů akce je to asi o 1200 lidí více než loni; přispěl k tomu především nově zrekonstruovaný pavilon A. Magnetem pro návštěvníky se stala ústřední expozice, která lidem nabídla procházku rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou. Navrhl ji jeden z nejznámějších českých zahradních architektů Ivar Otruba.
"Loni si při stejné příležitosti zakoupilo u pokladen lístky během čtyřdenní akce zhruba o 1200 lidí méně. Spolu s držiteli čestných a volných vstupenek zhlédlo letošní Floru na 32 000 návštěvníků," řekl mluvčí výstaviště Adam Fritscher.
Flora zaujala návštěvníky především expozicemi v hlavním pavilonu A, do něhož se výstava po vydařené rekonstrukci vrátila po dvouleté pauze. Hlavní expozice nesla název Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou. Dalším tahákem byla i přehlídka růží, která Floru proslavila už na začátku 70. let. "Velký zájem vzbudily také expozice zahrádkářů v pavilonech B, C a rovněž prodejní Letní zahradnické trhy v pavilonech E, F, G a na venkovních plochách výstaviště. Celkem se na letní etapě Flory Olomouc podílelo na 300 vystavovatelů a prodejců z tuzemska i zahraničí," doplnil Fritscher.
Výstaviště zažilo i dva významné křty. Novou odrůdu mečíku Gladiolus speciosus pokřtila nigerijská velvyslankyně Catherine Okonová; květina ponese její křestní jméno. Druhý slavnostní křest se odehrál v sobotu a veřejnosti na něm byla symbolicky představena růže ze skupiny Beetrose čerstvě vyšlechtěná v Hamburku, dostala jméno Abracadabra. Tato růže se na olomouckém výstavišti také premiérově prodávala zájemcům, na evropském trhu se přitom objeví až na podzim a v ČR teprve na jaře příštího roku.
Flora Olomouc je nejstarší českou květinovou výstavou, její počátky se datují do roku 1958. Závěrečná etapa této nejvýznamnější přehlídky olomouckého výstaviště - podzimní Flora - se spolu s festivalem gastronomie a nápojů Olima a podzimními zahradnickými trhy uskuteční ve dnech 2.- 5. října.