08.08.2014 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Není přesně známá metodika

Námi oslovené osobnosti se většinou domnívají, že podpora živočišné výroby je určitým kompromisem, přičemž ještě nesou známy podrobnější informace, jak bude konkrétně vypadat. Na výrazné snížení podpor pak poukázali chovatelé masného skotu.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha uvedl, že je dost obtížné jednoduše odpovědět. Současná podpora je určitým kompromisem, mezi tím co nám umožňují podmínky společné zemědělské politiky a našimi našimi národními zájmy a je maximem možného. Podpora živočišné výroby tedy bude vyšší než v minulém období a existuje tak větší předpoklad, aby naši zemědělci byli na trhu Evropské unie konkurenceschopnější. Nicméně nesmíme zapomenout, že stejně jako se mění podmínky v ČR, tak se mění nastavení SZP i v jiných zemích. A tady nám zatím podrobnější informace až na pár výjimek chybí. Jde tedy o to, jak nastaví podporu živočišné výroby i ostatní země, především pak naši sousedi jako je Polsko a Německo, ale i další silně exportně zaměřené země jako Dánsko či Nizozemsko. Já osobně jsem mírný optimista, i když si uvědomui mnoho dalších rizik. Otázka naší konkurenceschopnosti by totiž neměla být spojována pouze s výší podpory zemědělců. Budoucnost našich chovů bude spojena také s dalšími faktory – stabilní právní a podnikatelské prostředí včetně daňového zatížení, vymahatelnost práva, kvalitní a vzdělaní zaměstnanci, vysoká úroveň chovů a jejich technologická vybavenost, plenenařina, konkurenceschopnost a chování zpracovatelů, přístup obchodníků a tak dále. A u těchto věci si sama dokážete udělat představu, jak si na tom naše země stojí.

Ředitel Českého svazu chovatelů  masného skotu ČR Kamil Malát míní, že po součtu všech částek rozhodně ne, neboť celkový balík peněz, který po reformě SZP budou chovatelé masného skotu dostávat, se výrazně sníží. V některých oblastech možná i o více než 30 procent proti současnosti, což může být pro mnohé chovatele likvidační. Ministerstvo sice plánuje zvýšení dotací na citlivé komodity, mezi které by se měla nadále řadit také masná telata, ale tento nárůst na straně jedné, nebude kompenzovat snížení dalších dotací, které jsou pro chovatele především z horských a podhorských oblastí zcela klíčové, a to jsou podpory LFA a AEO. Změnou pravidel pro vyplácení LFA H a S (a později také LFA typu O), kdy nově dojde k podpoře veškeré zemědělské půdy, se balík peněz rozmělní mezi více hektarů a podpora na jednotku se pak výrazně sníží. Pokud jde o AEO platby, které jsou kalkulovány jako ekonomická újma, tak zde zase vůbec nejsou brány v potaz rostoucí ceny vstupů, takže i zde bude citelný propad v příjmech. Navýšení dotací na citlivé komodity samozřejmě

vítáme, ale v celkovém součtu peněz nebude toto navýšení dostatečné, aby nedocházelo k celkovému snižování příjmů z podpor, na kterých jsou bohužel chovatelé masného skotu z velké části závislí. Ti totiž nemohou diverzifikovat svojí výrobní činnost či přejít na lukrativnější rostlinnou výrobu a tím se dostávají do ekonomické pasti. Peněz na společnou zemědělskou politiku 2015 až 2020 je celkově méně než v předchozím období a všichni se tedy musí uskromnit, není ale možné, aby jedni na reformě vydělali a druzí byli kráceni o 30 procent. Obávám se proto, že politika ministerstva zemědělství v tomto ohledu nebyla chovu masného skotu příliš nakloněna.

Předseda představenstva společnosti Živa Oldřich Ždárský uvedl, na první pohled se může zdát, že ano, že předpokládaná pomoc pro živočišnou výrobu bude dostatečná, ale zatím ještě není známá přesná metodika, jak budou budou posuzovány proteinové plodiny, plodiny vázající dusík, co bude obnášet splnění welfare a podobně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down