Česká republika v reakci na středeční zastavení příjmu žádostí o kompenzace pěstitelům, poškozeným ruským embargem na dovoz zemědělských a potravinářských produktů, bude žádat Brusel o navýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Evropská komise na pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur, což je téměř 3,5 miliardy korun.
Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že bude jednat s resortními kolegy z Evropské unie o navýšení této sumy a očekává, že Evropská komise na vzniklou situaci rychle zareaguje. Sám je zastáncem názoru, že balík peněz není dostatečný. O navýšení finančního balíku chce ministr usilovat při nejbližším jednání koncem září v Miláně. Ministr v pátek po jednání se svými unijními resortními kolegy v Bruselu řekl, že se ministři shodli na potřebě navýšení částky.
Celkový balík na podpůrná opatření pro zemědělce a potravináře Brusel postupně mírně navýšil. Podle eurokomisaře pro zemědělství Daciana Ciolose se minulou středu částka pohybovala kolem 180 milionů eur. Na tom, jak moc by měla částka stoupnout, se podle Jurečkova pátečního vyjádření ministři zatím nedohodli. Při neoficiální části jednání se však podle něj mluvilo o tom, že by celková částka mohla vzrůst přibližně pětkrát až zhruba na jednu miliardu eur, tedy 27,8 miliardy korun.
Důvodem k přerušení podpory jsou údajně vážné pochybnosti o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Objem požadavků tamních pěstitelů by údajně vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v Evropské unii. Evropská komise potvrdila, že v příštích dnech představí nový mechanismus podpory, která má být adresnější.*