Dovozci potravin živočišného a vybraných produktů rostlinného původu budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Vláda dnes schválila dvě nařízení předložená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, informovalo ministerstvo. Podle Jurečkova dřívějšího vyjádření má zpřísnění předpisů zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.
Uvedení údajů o ceně má podle ministerstva zemědělství pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží. "Zboží za podezřele nízké ceny totiž může představovat potenciální riziko nižších kvalitativních a hygienických vlastností," uvedl dnes Jurečka.
U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců již platí od května 2011. Až dosud museli o příchozích zásilkách informovat Státní veterinární správu alespoň 24 hodin předtím, než zboží překročilo české hranice. Podle dnes přijatého návrhu se jeden den ukázal jako krátká doba a nově budou muset dovozci podávat hlášení nejpozději 48 před zahájením prodeje na domácím trhu. Cenové hlášení je novinkou. Dovozci rostlinných potravin dosud své dovozy hlásit nemuseli dopředu vůbec.
"Získáme tak pro naše dozorové orgány dostatek času, aby se mohly připravit a dovezené živočišné potraviny a vybrané rostlinné produkty řádně zkontrolovat," uvedl ministr. "Lhůta 48 hodin předem ohlášeného dovozu povede k větší efektivitě kontrol, a tím i k posílení ochrany našich spotřebitelů," dodal.
Příjemci potravin živočišného původu budou informovat Státní veterinární správu, importéři rostlinných produktů Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Hlášení budou podávána elektronicky pomocí zvláštních formulářů na webech kontrolních institucí. Nařízení jsou reakcí na ruský zákaz dovozu řady potravin a zemědělských komodit ze Západu. Na unijním trhu tak vzniká přetlak a ceny komodit jdou dolů. Výkupní ceny jablek a zeleniny byly začátkem září meziročně až o polovinu nižší.
Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů na tržbách o 250 až 300 milionů Kč. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit až miliardové škody.*