V úterý 11. listopadu si budou moci milovníci vína připít již podesáté Svatomartinskými víny. Podle Pavla Večeři z Vinařského fondu ČR do tohoto projektu letos přihlásilo téměř 130 vinařů a vinařských firem asi 350 vzorků vín. Podle prvních odhadů by se i přes nepřízeň počasí mělo podobně jako v loňském roce na trhu objevit více než dva miliony lahví Svatomartinského vína.
Co se týče proporcionálního zastoupení bílých, růžových a červených Svatomartinských vín, ustálil se v průběhu let na vyváženém poměru, tedy zhruba jedna třetina bílého, třetina růžového a třetina červeného. Z odrůd očekáváme největší zastoupení odrůdy Müller Thurgau, u růžových Svatovavřineckého a u červených Modrého Portugalu. Oproti minulému roku se očekává mírný nárůst u růžových vín, kde přibyla odrůda Zweigeltrebe, kterou mezi svá Svatomartinská vína letos pravděpodobně zařadí více vinařů než v loňském premiérovém ročníku, řekl Večeřa. Kromě zmíněných odrůd se pod touto značkou objeví také Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Mezi Svatomartinskými víny je ale možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, tedy vína vyrobená z více odrůd.
„Pro výrobu Svatomartinských vín jsou obecně vhodné rané odrůdy révy vinné, protože musí již relativně brzo dosahovat dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno. Odrůdová skladba moravských a českých vín je velmi bohatá a ve vinařském světě poměrně unikátní, proto nebyl problém vybrat hned několik vhodných odrůd, a nabídnout tak spotřebitelům širokou škálu Svatomartinských vín,“ uvedl Večeřa.
Značka Svatomartinské byla uvedena na trh v roce 2005 a do projektu se tehdy přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce vyrábělo vína pod touto značkou už 116 vinařství.
Přísné hodnocení
Svatomartinská vína si zakládají podle Večeři i přes své mládí na kvalitě, která je zabezpečena náročným hodnocením. „Cílem obnovení svatomartinské tradice nikdy nebylo zahltit trh miliony a miliony lahví mladých vín, ale nabídnout milovníkům moravských a českých vín brzy po sklizni kvalitní vína,“ konstatoval.
„Svatomartinská vína musí splňovat předem daná kritéria jak po kvalitativní, tak po senzorické stránce. A k tomu slouží právě hodnocení odborných komisí. Ne každé víno vyrobené před 11. listopadem totiž vinaři stihnou dostat do takové kondice, aby mohlo být k tomuto datu v plné kvalitě připraveno ke konzumaci,“ vysvětluje podmínky udělení značky Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje. Podle jeho slov došlo v již v loňském roce k navýšení bodové hranice pro udělení známky při senzorickém hodnocení, a tedy i ke zvýšení nároků na kvalitu.
Letos bude komise zasedat ve dnech 23. a 31. října. Vína, která budou moci nést značku Svatomartinské, budou následně zveřejněna na webu www.wineofczechrepublic.cz, kam se zároveň přesunou i všechny informace o Svatomartinských vínech z dosud samostatných webových stránek.
Svatomartinská vína jsou podle Kršky především vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. „Lidé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost, jak se seznámit s novým ročníkem. V posledních letech si přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína také mnoho spotřebitelů nachází cestu k moravským a českým vínům obecně,“ uvedl Krška.
Obnovená tradice Svatomartinských vín navazuje na zvyky, jejichž počátky se datují až do doby císaře Josefa II. Právě za jeho vlády se zažil obyčej připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba a její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně. Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti.*