Držitel neoprávněně získané emisní povolenky bude zřejmě ze zákona pokutován

Za neoprávněné získání bezplatné emisní povolenky bude zřejmě ze zákona hrozit finanční sankce. Jejich držitel bude muset takové povolenky vrátit. Zpřísnění má zavést novela, kterou dnes beze změn schválil Senát. Normu nyní dostane k posouzení prezident.

Provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích. Na povolenky tak nemá nárok a nově je bude muset vrátit. Pokud to neudělá, může mu ministerstvo životního prostředí uložit sankci. Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že novela odstraňuje nedostatky, které České republice vytkla Evropská komise.
Zákon stanoví výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur (zhruba 2800) korun za kus. Celková výše pokut se podle ministerstva těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k výši postihu nebude případů mnoho.
Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun. Příjmy z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek totiž mají putovat ze 70 procent do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku.
Poslanci na návrh svého výboru pro životní prostředí do zákona vložili nové ustanovení, podle něhož by výnos z dražeb povolenek byl příjmem státního rozpočtu a musel by být použit na dodatečné financování činností vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů. Na bezplatné povolenky by podle další úpravy neměly nárok až do konce roku 2016 letecké společnosti pro mimoevropské lety.
Celková hodnota přidělovaných povolenek v Česku činí asi tři miliardy korun pro 360 provozovatelů s přibližně 26 miliony povolenek v ceně kolem 4,5 eura za kus. Tito znečišťovatelé vypouštějí zhruba 70 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Platná legislativa povinnost vracení povolenek nijak neupravuje. Norma také ruší správní poplatek 3000 korun za změnu povolení k emisím skleníkových plynů. Přínos z poplatků je podle ministerstva pro státní rozpočet malý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down