Evropská komise se snaží eliminovat negativní dopady ruského embarga na dovoz některých potravin a zemědělských produktů do Ruska v členských státech unie. Proto se rozhodla pro určitá podpůrná opatření, jejichž cílem je stabilizovat ceny.
Například jedním z nich je to, že producenti budou dostávat odškodné za stahování přebytků z trhu. K tomuto účelu již v srpnu uvolnila 125 milionů eur na pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny podléhající rychlé zkáze. Tento program však neměl dlouhého trvání. Téměř vzápětí ho pozastavila údajně kvůli tomu, že polští farmáři požádali o větší kompenzace, než činí roční vývoz celé EU do Ruska. Pokrytí jejich požadavků by vyčerpalo 87 procent pomoci. Podobný problém se podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy vyskytl i s Itálií, tentokrát se týkal soukromého skladování. Požadavky tamních producentů mnohonásobně převýšily nabízené možnosti. Takže zatím se dopady embarga na unijním trhu projevují. Jak ovocnáři, tak zelináři i producenti mléka zaznamenávají snížení cen. Pýcha poukázal na to, že určitou cestou by byly proexportní podpory do třetích zemích. Ty ale Evropská komise stále odmítá. Pokud bude možné vyvézt to, co se nahromadilo na trhu EU, mohlo by to vyřešit situaci.
Minulý týden Evropská komise oznámila novou pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny ve výši zhruba 4,5 miliardy korun. Vypadá to, že by mohla podpořit více postižených. Určitě je to chvályhodný krok, který ale na druhou stranu vyvolává další otázky - odkud se budou brát prostředky na financování těchto podpor. Jestliže bude nedostatek financí v rezervním fondu, přijde na řadu finanční disciplína. V jejím rámci se pak budou krátit přímé platby velkým podnikům, což postihne české zemědělství, kde mají tyto podniky výrazné zastoupení. Kromě samotné pomoci je proto třeba hledat zdroje financí v oblastech, kde by to neublížilo.