Trvanlivé potraviny lze věnovat v rámci Národní potravinové sbírky tuto sobotu

Lidé mohou tuto sobotu věnovat trvanlivé potraviny potřebným v rámci Národní potravinové sbírky. Stane se tak díky iniciativě Ministerstva zemědělství a jednáním se zástupci Ministerstva financí a potravinových bank. U potravin darovaných potravinovým bankám bude možné v daných případech stanovit základ daně z přidané hodnoty v minimální hodnotě, která se bude blížit nule, případně bude nulová. Pro firmy tak bude výhodnější věnovat sociálně potřebným například jídlo s končícím datem trvanlivosti. Informoval o tom Hynek Jordán, ředitel odboru komunikace Ministerstva zemědělství.

„Vítám, že výrobci a obchodníci nebudou muset platit DPH za potraviny, které se rozhodnou věnovat lidem v hmotné nouzi. Několikrát jsem o tom jednal s Ministerstvem financí i s potravinovými bankami. Pro obchodníky bude výhodnější dát jídlo na charitu, než ho například vyhodit. Jednoznačně jde o jeden z nástrojů, který zamezí plýtvání potravinami, které se navíc dostanou k sociálně potřebným,“ uvedl ministr Marian Jurečka.

U darovaných potravin musí producenti a prodejci v současné době odvádět 15% DPH z ceny potravin, tedy stejně vysokou jako u potravin, které se prodávají za běžnou cenu.

V sobotu 22. listopadu mohou lidé věnovat trvanlivé potraviny v Národní potravinové sbírce. Jídlo dostanou přednostně charitativní organizace, které poskytují pomoc například seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětským domovům. Ministerstvo zemědělství tento projekt podporuje jako strategický partner a současně letošnímu ročníku poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka svoji záštitu.

Darované potraviny musí být bezpečné a zdravotně nezávadné. Podle evropského práva jsou potraviny s překročeným datem použitelnosti považovány za nebezpečné a nesmí se prodávat. Naopak potraviny s označením minimální trvanlivosti mohou být po překročení tohoto data uváděny na trh. Na charitu mohou obchodníci dát i zboží s estetickými vadami.

V Evropské unii se ročně vyhodí 90 milionů tun potravin, to je 180 kilogramů na obyvatele za rok. Nejvíce se plýtvá  ovocem a zeleninou. Pokud by se do roku 2020 nic nezměnilo, potravinový odpad by se zvýšil o 40 %. Cílem Evropské komise je snížit potravinový odpad do roku 2020 o 50 %, čímž by se v Evropské unii ušetřilo 95 miliard eur.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down