Diplomaté zemí Evropské unie potvrdili dohodu s europarlamentem týkající se nových unijních pravidel, která mají zajistit menší používání igelitových tašek. Dohodu, podle níž mají země na výběr mezi zpoplatněním tašek či přímým závazkem snížit jejich počet, umožnil pondělní kompromis členských zemí s europarlamentem.
Evropská komise Jeana-Claudea Junckera novou kompromisní podobu legislativy původně odmítala jako nadbytečnou, nakonec ale tento týden ustoupila. Opatření se týká tašek s tloušťkou pod 50 mikronů, tedy tenčích igelitových tašek, jež tvoří většinu spotřebovávaných igelitových tašek. Členské země budou mít na výběr dva způsoby, jak snížit jejich počty. První je povinný cíl snižování – 90 sáčků na jedno použití na osobu ročně k roku 2019 a jen 40 v roce 2025. Druhou variantou je zajištění, že za ně budou muset zákazníci v obchodech k roku 2019 muset platit. Z opatření mohou být vyňaty nejtenší sáčky pod 15 mikronů. Komise a členské státy by také měly informovat o negativních dopadech výrazného používání igelitových tašek na životní prostředí.
Místopředseda nové Junckerovy komise Frans Timmermans, odpovědný za snahy o lepší legislativu, snižování zbytečné byrokracie a podobně, ještě před pondělní kompromisní dohodou diplomatů a europoslanců dával najevo pochyby, zda podoba, do které se původní návrh za rok proměnil, skutečně řeší původně zamýšlený cíl. Navrhoval celý návrh stáhnout jako nadbytečný. Po dohodě nakonec členským zemím a europoslancům ustoupil. Dnešní rozhodnutí diplomatů členských zemí ještě čeká závěrečné formální potvrzení na některé z nejbližších ministerských rad a také v europarlamentu.
Čeští obchodníci odmítají dohodu o omezení plastových sáčků a tašek, kterou posvětila Evropská komise. Principiálně jsme proti regulaci, reagovala dnes prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Jakákoli regulace se podle ní nakonec promítne do cen pro zákazníky.
Podle Novákové je daleko lepší variantou osvěta. prohlásila, že obchodníci jsou zásadně proti tomuto typu regulace, protože se domnívají, že to nevede k žádnému jinému výsledku než k omezení běžné soutěže. Daleko účinnější, a ukazuje se to u tříděného odpadu, je dlouhodobá společná kampaň, která není doprovázená sankcemi a restrikcemi, řekla Nováková.
Pokud bude regulace schválena, preferují obchodníci ze zvažovaných možností zvýšení cen. Taková varianta je administrativně nejjednodušší, dodala Nováková. Řetězce tak zvýšené náklady přenesou na zákazníka. V Česku již dnes všechny velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují.*