Projekt na pomoc mokřadům a ptákům

Projekt Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR , který připravilo Ministerstvo životního prostředí, byl zahájen loni na podzim a potrvá do 30. dubna 2016. Jak vyplývá z názvu, projekt je zaměřený na ochranu, výzkum a udržitelné využívání mokřadů a jejich biodiverzity v Česku.

Cílem projektu je zjištění současného stavu mokřadů v České republice a zlepšení znalostí a povědomí veřejnosti o úloze a fungování mokřadů v krajině. Projekt věnuje náležitou pozornost i vybraným lidským aktivitám, které významným způsobem ovlivňují stav a funkci mokřadů a jejich existenci.

Jedním z partnerů projektu je i Česká společnost ornitologická. „Naším úkolem v rámci projektu bude zjistit současný stav ptactva mokřadů Česka. Na základě získané aktuální znalosti vybereme prioritní stanoviště, lokality a druhy a navrhneme jejich účinnou ochranu,“ říká Katarína Slabeyová, koordinátorka projektu z České společnosti ornitologické (ČSO).

Mokřady, mezi které se řadí rybníky, řeky, rašeliniště a mnohá další stanoviště vázaná na vodu, patří dlouhodobě mezi nejohroženější typy přírodě blízkého prostředí. Ptáci je využívají ke hnízdění, shromažďování před tahem a během tahu jako migrační zastávky i jako nocoviště či zimoviště. Spolu s mokřady je proto ohrožena i řada ptačích druhů, které jsou na toto prostředí vázané. Celkově různé druhy mokřadů hostí až 29 % druhového bohatství našeho ptactva.

Podle slov ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka patří ochrana mokřadů jako unikátního prostředí s výskytem významné bioty mezi dlouhodobé zájmy České společnosti ornitologické: „Naším hlavním cílem je zlepšení stavu hnízdišť a pohnízdních shromaždišť vodních ptáků,“ dodává.

Součástí projektu bude i propagace výsledků popularizační formou. Specificky na děti a mládež budou zaměřeny prezentace pro učitele a metodické a pracovní listy.

Výstupy projektu budou nejen zpráva o stavu vybraných druhů vodních a mokřadních ptáků podle přílohy dohody AEWA a CMS (odhad početnosti, trendy, klíčové lokality) a strategie ochrany vybraných druhů mokřadních ptáků, ale také doporučení pro management a udržitelné využívání mokřadů. Informace získané během projektu budou shrnuty ve společné publikaci o stavu mokřadů ČR, do které přispějí všichni projektoví partneři.

Kromě ČSO jsou dalšími partnerskými institucemi ENKI, o. p. s., Norská agentura životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., a Beleco.

Projekt je financován z norského finančního mechanismu (Norway Grants) a finančního mechanismu Evropského hospodářského společenství (EEA Grants) a významným cílem projektu je i prohloubení bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Norskem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down