Státní podnik Lesy České republiky odmítl v rámci církevních restitucí uzavřít dohody o vydání zhruba 60 tisíc hektarů lesů. Podnik má pochybnosti o oprávněnosti nároků církve. Vydání sporných majetků bude řešit ve správním řízení Státní pozemkový úřad. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Celkem církve po státním podniku žádají vydání zhruba 140 tisíc hektarů lesů.
Na vydání asi 60 tisíc hektarů lesů už mají Lesy ČR s církvemi uzavřené dohody. U zbylých 20 tisíc hektarů pochybnosti nemají a k uzavření dohod chybí splnění jen některých formálních náležitostí. Celkem církve podaly Lesům ČR 2210 žádostí o vydání majetku. Požadovaných 140 tisíc hektarů představuje asi osm procent z celkové rozlohy státních lesů, která činí 1,3 milionu hektarů.
U sporných 60 tisíc hektarů má podnik podle Szóráda například důvodnou pochybnost o tom, zda šlo o majetkovou křivdu. Majetku požadovaného církvemi se prý může týkat například konfiskační dekret či vyhláška zabírající majetek ještě před 25. únorem 1948. "Celou věc musejí prověřit nejen právníci, ale i historici," uvedl Szórád. Některé odmítnuté dohody jdou i na vrub duplicitních žádostí.
Jedním z největších majetků s odmítnutou dohodou je případ majetku takzvaného vratislavského panství o velikosti zhruba 30 tisíc hektarů, který by měl historicky patřit olomouckému a ostravsko-opavskému biskupství. Leží v oblasti Javorníku, Jeseníku a Frýdku-Místku. Pochybnost se týká právě možné dřívější konfiskace majetku.
Odmítnuté případy se podle Szóráda posunou do správního řízení na Státní pozemkový úřad (SPÚ). "SPÚ je ten orgán, který by se k tomu měl vyjádřit a měl by korektně posoudit jednu i druhou stranu a naše pochybnosti buď vyvrátit, nebo potvrdit," řekl. Pokud SPÚ označí pochybnosti Lesů ČR jako nedůvodné, majetek se vydá. Pokud by Lesy ČR měly i po vydání majetku dál pochybnosti o správnosti nároku, mohou ještě podat vůči SPÚ správní žalobu.
Církevní restituce Szórád označil za mimořádně náročný proces pro podnik zaměstnávající mnoho pracovníků Lesů ČR. "Prověřujeme archivy, stávají se z nás historici, právníci. Snažíme se, abychom nic neblokovali. Pokud mají vznikat dohody, musíme je mít ověřené a korektní," uvedl. Dodal, že ať sporné kauzy dopadnu jakkoli, budou Lesy ČR vždy čelit kritice.
Lesy ČR také koncem února zrušily dva z pěti tendrů na nákup aut. Zrušené soutěže měly odhadovanou hodnotu dohromady 51 milionů korun bez DPH a podnik při nich chtěl koupit až stovku osobních aut nižší třídy a až sto terénních aut nižší třídy. Všechny podané nabídky, v jednom tendru čtyři a ve druhém dvě, podnik vyřadil kvůli nesplnění požadavků. Lesy ČR předpokládají, že vypíšou nové tendry. Zbylé tři tendry na nákup dalších typů aut běží dál. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová s tím, že nové tendry bude možné vypsat až po uplynutí lhůt pro podání a vypořádání případných námitek proti vyloučení uchazečů a proti zrušení tendrů, tedy zhruba koncem března. Podnik nyní vyhodnocuje soutěž na dodávku až 50 osobních aut střední třídy za odhadovaných 23 milionů korun a soutěž na dodávku až 100 terénních aut střední třídy za 55 milionů korun. Do první soutěže podniku přišlo osm nabídek, do druhé pět. Poslední běžící soutěž se týká nákupu až 80 terénních aut pick-up za 40 milionů korun a lhůta pro odevzdání nabídek u ní končí 24. března.
V minulosti se kvůli některým nákupům automobilů Lesy ČR zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.*