Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podpořili záměr vzniku budoucí energetické unie. Projekt by měl zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů. České republice se podařilo do závěru jednání společně s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky navíc prosadit zmínku, že je třeba klást důraz i na téma dostupných cen elektrické energie pro domácnosti i podniky.
Obecně je zde rovněž nově naznačeno, že by do budoucna nemělo docházet k podobnému náporu elektřiny z Německa, kterým česká přenosová soustava čelila na začátku letošního roku.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky dnes prosadili určité drobné úpravy závěrů Evropské rady. Dohodli se na nich jako skupina V4. Potvrdil, že podpořili otázku dostupných cen elektrické energie pro domácnosti a průmyslové podniky a také podpořili otázku posílení kapacity vedení, zejména pokud jde o energetické sítě v souvislosti s tím, jak jsou v Evropě masivně zaváděny obnovitelné zdroje, dodal v narážce na Německo a jeho odklon od jádra.
Energetická unie je podle Sobotky důležitým krokem k moderní, konkurenceschopné, diverzifikované energetice, která bude schopna zajistit větší energetickou bezpečnost, občanům větší komfort, větší ochranu spotřebitelů a rovněž modernizaci energetických sítí směrem k chytrým sítím.
V příštích měsících Evropská komise připraví jednotlivé konkrétní legislativní návrhy týkající se energetické unie. Okolo těch se očekává mnohem bouřlivější debata mezi členskými zeměmi EU i v Evropském parlamentu, než se na summitu odehrála dnes.*