01.04.2015 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ode dneška bude v obcích povinné třídit bioodpad

Ode dneška začíná v obcích platit povinný sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu, který podle vyhlášky musejí města a obce svým občanům zajistit. Do bioodpadu patří například slupky z ovoce a zeleniny, větve a tráva. Povinnost třídění potrvá do konce října. V novém průzkumu Českého ekologického manažerského centra na portálu www.tretiruka.cz se obce shodují, že rostlinný odpad má smysl třídit, následně zpracovat a využít v místě vzniku. Za problém ale považují nedostatečnou čistotu jeho sběru a malou osvětu veřejnosti.

Obce se také domnívají, že použití v zemědělství komplikuje zbytečná byrokracie a je potřeba zajistit odbyt. Průzkum nicméně ukázal, že téměř 70 procent již třídění zajišťuje. Obce si mohou zvolit, jak bude sběrná síť vypadat. Lidé nejčastěji dávají bioodpad do hnědých popelnic a sběrných dvorů, končí ale také v kompostech nebo se sbírá do pytlů. Tento sběr se ale podle průzkumu používá nejméně.
V případě bioodpadu je možné i zpracování v bioplynových stanicích či obecních a komunitních kompostárnách. Kolik má takových míst v obci fungovat, určeno není. Systém shromažďování, sběru, přepravy a dalšího odstraňování komunálních odpadů si stanovují obce samy ve vyhlášce. Bioodpad přitom tvoří až polovinu komunálního odpadu.
Podle ministerstva životního prostředí končí bioodpad společně s kovy zpravidla na skládkách společně se směsným komunálním odpadem. Cílem je, aby se celkově snížilo množství odpadu. Malé obce do 500 obyvatel si ale stěžují, že nový systém boří dlouholetou snahu obcí vést občana ke kompostování a vracení biosložky do půdy. Pro větší obce jde o finanční zátěž. Obec by prý měla za tento odpad dostat zaplaceno a ne za likvidaci draze platit, uvádí se v průzkumu.
Obce bude podle průzkumu třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu stát průměrně téměř sto korun na obyvatele a rok, čím větší obec je, tím nižší má náklady. Téměř tři čtvrtiny obcí však uvedly, že náklady nezjišťovaly, nebo je neznají. Jen deset procent je hodlá promítnout do poplatků za odpady. Polovina obcí do budoucna zavedení poplatku nicméně nevyloučila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down