Sněmovna po měsících odkladů podpořila v prvním kole dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Smlouvu tak budou před závěrečným schvalováním projednávat sněmovní výbory zahraniční a pro evropské záležitosti. Poslanci jim na to dnes dali jen 40 dní místo šedesáti. Senát smlouvu schválil už koncem loňského roku.
I závěrečný díl úvodního kola projednávání asociační dohody tvořila obsáhlá debata poslanců o tom, kdo nese větší vinu na současném dění na Ukrajině a na rusko-ukrajinském konfliktu. Kritici upozorňovali mimo jiné na mnohamiliardové náklady, které bude muset Evropská unie na Ukrajině vynaložit. Varovali před rizikem, že peníze skončí v kapsách oligarchů. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podobně jako další zastánci smlouvy zdůrazňoval, že stabilita a demokracie na Ukrajině je jak v zájmu Evropské unie, tak České republiky.
Dohodu o přidružení mezi unií a Kyjevem už dřív ratifikovaly evropský a ukrajinský parlament, souhlas do konce března přidaly parlamenty sedmnácti států unie. Ze zemí visegrádské skupiny je Česko poslední, které ratifikační proces nedokončilo.
Schvalování smlouvy nebylo jednoduché ani na Ukrajině s ohledem na postoj sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukoviče. Politická část dohody byla podepsána koncem loňského března a ekonomická část až v červnu po mimořádných prezidentských volbách. Klíčová pasáž dohody o vytvoření zóny volného obchodu má vstoupit v platnost počátkem roku 2016. K principům smlouvy patří úcta k demokratickým zásadám, lidským právům a základním svobodám, zásady svobodného tržního hospodářství a boj proti korupci.*