Rekonstrukce zvýší úroveň fakulty Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích včera slavnostně představila veřejnosti čtyři zmodernizované pavilony, které budou sloužit potřebám zootechnických disciplín, rostlinné výroby a ekologie. V pavilónech našla sídlo také nově zřízená katedra kvality zemědělských produktů a zcela nové, moderně vybavené studijní oddělení fakulty.

Jak uvedl děkan Zemědělské fakulty Miloslav Šoch, zrekonstruované pavilony vznikly za přispění operačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Věda a výzkum pro inovace. Z celkové investice více než 98,7 milionu korun šlo z tohoto programu 85 procent a zbývající částku pokryl příspěvek zmíněného ministerstva.

„Pavilony dnes disponují kvalitním technickým vybavením, zejména přístroji, což nám umožní dostat se na úroveň špičkových světových pracovišť. Nyní bude záležet jen na našich pracovnících a studentech, jak se této příležitosti chopí,“ řekl děkan.

Současně připomněl, že českobudějovická zemědělské fakulta se zaměřuje především na aplikovaný výzkum a intenzivně spolupracuje s praxí. Proto má také podle jeho slov uzavřeno s firmami několik desítek smluv o spolupráci a několik dalších jich děkan podepsal i při slavnostní prezentaci nových pavilonů. Je mezi nimi například Jihočeská masna, Madeta, nebo Zemědělské družstvo Krásná Hora na Vltavou. Spolupráce s partnery s komerční sféry zahrnuje celou oblast vědy a výzkumu na fakultě počínaje přípravou projektů a konče uplatněním výsledků v praxi. Jako příklad fakulta uvádí aplikaci poznatků ve šlechtění skotu a  prasat, ochranu genetických zdrojů či řízení kvality potravin.

Jak uvedl proděkan fakulty pro rozvoj Zdeněk Štěrba, v pavilonech je kromě dvou skleníků a dalších odborných pracovišť také centrum hodnocení kvality zemědělských produktů a centrum aplikované a krajinné ekologie a agroekologie. Vlastní rekonstrukce objektů trvala roku od srpna 2013 do srpna 2014 a v průběhu dalšího půlroku se instalovalo vnitřní vybavení.

„V současné době je dodáno zhruba 80 procent přístrojového vybavení a zbývajících 20 procent by mělo být dodáno do konce května letošního roku,“ řekl Štěrba s tím, že technické vybavení, které čítá zhruba padesát přístrojů přišlo přibližně na 26 milionů korun. V tom je zahrnuto také osm klíčových přístrojů, jejichž jednotlivá cena přesáhla milion korun.

Děkan fakulty také vyzdvihl nově zřízenou katedru kvality zemědělských produktů. „Právě kvalita je pro zemědělské produkty klíčová, protože se stává rozhodujícím faktorem při jejich prodeji,“ řekl.

Zemědělská fakulta získala už koncem loňského roku moderní posluchárny, učebny a laboratoře v nové budově, kterou sdílí společně s fakultou rybářství a ochrany vod, v létě se ale pustí do další rekonstrukce. „Máme připravený projekt a potvrzenou dotaci z ministerstva školství na obnovu největšího původního pavilonu B,“ uvedl k tomu Štěrba.

Dalším záměrem zemědělské fakulty je vybudovat vlastní experimentální minipivovar ve spolupráci s Budějovickým Budvarem a mlékárnu. Pokud půjde celý proces hladce, mohla by fakulta tyto praktické potravinářské provozy otevřít zhruba do dvou let.

Zemědělská fakulta založená v roce 1960 se stala v roce 1991 jednou ze dvou fakult zakládajících Jihočeskou univerzitu. V současné době má zhruba 1500 studentů v devíti oborech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down