Obavy ze zdražení vody

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci nového Operačního programu životní prostředí pro roky 2014 až 2020 nepočítá s tím, že by podporovalo projekty takzvané jednotné kanalizace. Uvedl to minulý týdne na tiskové konferenci v Praze předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák a potvrdil to i předseda komise pro životní prostředí Svazu měst a obcí ČR (SMO) Pavel Drahovzal. Podle něj tím pádem hrozí zdražení vody pro veřejnost až o desítky korun za metr krychlový. MŽP v reakci uvedlo, že zdražení vody z tohoto důvodu nehrozí.

„Pokud by obce nezískaly dotace na jednotnou kanalizaci, tak možné změny jsou v řádech desítek korun za kubík," řekl Drahovzal. SMO tvrdí, že připravované právní předpisy počítají s tím, že by se v ČR mohly v rámci programu realizovat pouze projekty tzv. oddílné kanalizace, které počítají se splaškovou a dešťovou vodou odděleně v samostatném vedení. „V rámci pravidel pro nový operační program upřednostňujeme oddílnou kanalizaci. Je to především kvůli tomu, že jde o ekologičtější způsob odkanalizování aglomerací," řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková s tím, že zdražení vody pro spotřebitele z tohoto důvodu nehrozí. Podle Drahovzala přes 60 procent odpadních vod se ale v ČR odvádí prostřednictvím jednotné kanalizace, kde se oba druhy vody míchají. Dodal, že část obcí budovala projekty jednotné kanalizace v minulých letech a s investicemi do ní počítaly obce i do budoucna.

„Projekty, které jsou v ČR připraveny na realizaci kanalizací, jsou z převážné většiny projektovány na jednotnou kanalizaci,“ dodal. V případě, že by nebylo možné podporu čerpat, bude podle něj nutné projekty změnit, znovu obdržet územní a stavební rozhodnutí a požádat o získání peněz z dotace, což vše znamená náklady.

SOVAK navíc upozornilo i na další připravovanou legislativu, která může vést ke zdražení vody pro spotřebitele. Podle něho jde například o plánované navýšení poplatku za objem vypouštěných odpadních vod. SOVAK uvedl, že Česká republika již dnes patří ke státům, kde je zpoplatnění odpadních vod z nových členských států největší. Člen představenstva SOVAK Ondřej Beneš řekl, že další navýšení poplatků může zvýšit cenu vody pro spotřebitele o dalších deset až 15 procent. Sdružení se nelíbí ani plánovaná nařízení vlády o vypouštění odpadních vod do vod podzemních a povrchových. Ta by měla zpřísnit limity, na které musí být vyčištěny vody v čistírnách odpadních vod.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down