Ceny v eurozóně zůstaly v dubnu bez změn, ceny potravin rostly o 0,9 procenta

Spotřebitelské ceny v eurozóně zůstaly v dubnu beze změny, uvedl dnes v prvním rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat. V březnu ještě o desetinu procenta klesaly. Eurozóna se tak zřejmě dostává z deflačního vývoje, který trval několik měsíců.

V deflaci se země používající společnou měnu ocitly loni v prosinci, podruhé v historii eura. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším cenovým propadem od července 2009, kdy ceny klesaly od června do října.
Hlavní vliv na pohyb cen v 19 státech, kde se platí eurem, měl růst cen ve službách o 0,9 procenta proti březnovým 0,1 procenta.
O 0,9 procenta rostly také ceny potravin, alkoholu a tabáku, které ale už v březnu zaznamenaly růst o 0,6 procenta. Růst o 0,1 procenta vykázaly v dubnu i ceny průmyslového zboží, které v březnu stagnovaly.
Ceny energií dál pokračují v poklesu, tentokrát o 5,8 procenta proti březnovým šesti procentům.
Inflace v eurozóně je ale už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) již označuje za nebezpečnou zónu.
ECB loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Cílem banky je dostat opět inflaci těsně pod dvě procenta, kam cílí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down