Výbor doporučil schválit novelu energetického zákona

Senát by měl schválit podle doporučení hospodářského výboru rozsáhlou novelu energetického zákona beze změn. Novelu podobně podpořil i ústavně-právní výbor. Předloha například stanoví, že poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se bude nově platit podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Má taky umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s výkonem do deseti kilowattů. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Někteří senátoři poukazovali na to, že zákon obsahuje řadu spíše formálních chyb. Zpravodaj Petr Bratský ale podotkl, že horní komora nemůže navrhnout jejich odstranění vzhledem ke krátkému času, který podle něj na projednání normy má. Podporu novele ve sněmovním znění vyjádřila v hlasování těsná většina přítomných senátorů, šest z 11. Proti novele protestoval při sněmovním projednávání především Energetický regulační úřad. Varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Dnes zástupci úřadu při jednání senátního výboru poukazovali například na to, že neoprávněně čerpaná podpora na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů bude jen správním deliktem a provozovatelé malých střešních fotovoltaických elektráren budou muset platit daň. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc řekl, že nejde o zavádění daně, ale o zrušení výjimky. Zákon v podobě schválené Sněmovnou Šolc označil za potřebný, plně funkční a způsobilý. Zatímco ve Sněmovně poslanci podali více než tři stovky pozměňovacích návrhů, byť často zdvojeně, při jednáních senátních výborů nepadl ani jeden. Ústavně-právní výbor ovšem novelu podpořil nejtěsnější většinou tří z pěti možných hlasů. Senát bude o normě, jež zavede taky Radu Energetického regulačního úřadu, která jej bude řídit, rozhodovat ve středu.  V dolní komoře prošla novela rozdílem jediného hlasu. Ruku pro ni zvedlo přesně tolik poslanců, kolik bylo pro schválení zapotřebí.Poslanci neschválili řadu sporných pozměňovacích návrhů. Do zákona se nedostala například možnost dělit solární elektrárny na menší nebo zvýhodnění fotovoltaických elektráren uvedených do provozu až v lednu a únoru 2011, které kvůli tomu mají nárok na nižší podporu. Do zákona se naopak dostalo řešení problémů s nezapsanými věcnými břemeny. Týkají se pozemků, na nichž v minulých desítkách let vznikly stavby rozvodů energie. Podle nynějšího zákona je mají majitelé energetických sítí promítnout do katastru nemovitostí do roku 2017. Jde o statisíce parcel. Sněmovna povinnost zrušila, energetické firmy ale budou muset poskytovat informace o infrastruktuře lidem, kteří prokážou právní zájem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down