Sněmovna opět nedokončila debatu o zákonu o tržní síle

Sněmovna dnes opět nedokončila úvodní kolo debaty o novele zákona o významné tržní síle. Debatu sněmovna přerušila proto, aby se mohla věnovat jinému zákonu, který pevně zařadila na dnešní odpoledne. K projednávání novely se bude moci vrátit nejdříve na červnové schůzi. Předloha má chránit především potravináře a zemědělce před praktikami obchodních řetězců. Pravice varuje mimo jiné před tím, že zákon poškodí ty, které má chránit. Předloha se nelíbí ani obchodníkům, kteří tvrdí, že může zdražit potraviny. Antimonopolní úřad to ale odmítl.

.

Vládní předloha zpřesňuje také pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má zneužití tržní síly hrozit postih. "Jednání obchodních řetězců vykazuje znaky zneužití svého postavení," řekl premiér Bohuslav Sobotka. V České republice podle něj žádný z největších obchodních řetězců nedisponuje výrazně větším tržním podílem, nelze tedy prokázat dominantní postavení. Není tedy možné posuzovat takové jednání podle zákona o ochraně hospodářské soutěže, upozornil premiér. Dosavadní zkušenosti podle Sobotky ukazují na to, že řetězce žádají po dodavatelích platby bez protihodnoty. Zmínil například Kaufland, který chtěl od všech dodavatelů po 100 000 korunách, když otevíral tisící prodejnu. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl však řekl, že k hlídání monopolního postavení na trhu stačí antimonopolní úřad. František Laudát (TOP 09) dodal, že zákon je zbytečný a křiví trh. Výhrady měl i předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO). "Jestliže ty řetězce dotlačíme k tomu, aby české výrobky nakupovaly za jiných podmínek, tak já, kdybych byl na jejich místě, začnu dovážet zboží ze zahraničí, které tuhle regulaci vůbec nezná a nepotřebuje," řekl.
Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v ČR dnes vyzvali dopisem premiéra k jednání o smysluplnosti celého zákona. Podle obchodníků norma může ohrozit jejich podnikání v Česku, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Proti navrhovaným změnám v zákoně se staví Svaz obchodu a cestovního ruchu. Již dříve varoval mimo jiné před tím, že z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé. Podle antimonopolního úřadu ale nebude mít novela zákona negativní dopad na ceny ani na české dodavatele. Novela podle úřadu reaguje zejména na to, že obchodní řetězce nacházejí stále nové formy chování vůči dodavatelům, které zdaleka nelze nazvat jako férové. Advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal míní, že novela zákona je nutná, protože současný zákon je do značné míry nesrozumitelný, a proto se i obtížně uplatňuje. Zákon by se však podle advokátní kanceláře měl vztahovat i na dodavatele. Mezi dodavateli se totiž vyskytují společnosti, jež si mohou vůči obchodním řetězcům vynucovat jednostranně výhodné podmínky, uvedla kancelář ve svém komentáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down