02.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze na ozdravení chovů prasat

Na ozdravení chovů prasat letos půjde z takzvaného nákazového fondu 720 milionů korun. Ministerstvo zemědělství navýšilo peníze ve fondu, který je určený i pro chovatele drůbeže, na 1,1 miliardy korun. Dnes o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí rezortu Hynek Jordán. Letos poprvé si budou moci chovatelé zažádat o náhradu všech nákladů spojených například s dezinfekcí, deratizací, ošetřením vody nebo na laboratorní vyšetření, loni jim stát dával nazpět 85 procent.

Dalších 143 milionů korun půjde na wellfare (péči o pohodu) prasat, finanční injekci v hodnotě 473 milionů dostanou i na dobré životní podmínky dojnic. "Přibližně 720 milionů korun z fondu obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíc za pět let existence tohoto programu. A je to také maximum, které nám povoluje Evropská unie," sdělil v tiskové zprávě ministr zemědělství Marian Jurečka, podle kterého loni dostali chovatelé prasat z fondu 577 milionů korun. Zbytek peněz z fondu je určený pro chovatele drůbeže. Peníze jdou z národního rozpočtu. Chovatelé dojnic mohou žádat i o dotaci na citlivé komodity, letos by na ně mělo jít 1,36 miliardy korun. Vedle něj je letos v Programu rozvoje venkova připraveno na wellfare 473 milionů Kč. "Předpokládáme, že je podobně vysokou částkou podpoříme i v příštích letech," uvedl Jurečka. Tři čtvrtiny těchto peněz jsou z evropských zdrojů, zbytek z českého rozpočtu. Příspěvek se může využít například na zvětšení prostoru ve stájích nebo na výběhy pro březí krávy.
Ministerstvo již dříve avizovalo větší podporu pro chovatele prasat, kteří si tak mohou část nákladů odečíst. Podle Zemědělského svazu ČR v současnosti prodávají vepřové maso několik korun pod výrobní cenou. Klesá i výkupní cena mléka. Jak dnes sdělil mluvčí ministerstva Jordán, stát vypíše i další dotační titul na podporu pěstování bílkovinných plodin, tedy na pěstování hrachu, bobu, sóji, lupiny, jetele, vojtěšky a jejich směsí s obilninami. Každý rok až do roku 2020 by z něj měli zemědělci získat 456 milionů korun, podpora ale bude provázaná právě s živočišnou výrobou.  V loňském roce se obnos ve fondu, který mohou zemědělci použít například v boji proti dýchacím nemocem u prasat či proti salmonele u drůbeže, zvýšil nakonec z plánovaných 621 milionů na 921 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down