Mistrovství České republiky ve vábení jelenů proběhlo poslední červnový víkend v rámci součást tradičních Národních mysliveckých slavností na loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Ze šestnácti finalistů vyhodnotila odborná porota jako vítěze Jana Brtníka z Lázní Kynžvart, který se počtem 85 bodů stal již po několikáté českým mistrem ve vábení jelenů a který je současně také trojnásobným mistrem Evropy v této disciplíně.
"Vyhrál ten pravý. U něj skutečně ani ti největší odborníci nepoznají, zda je to hlas jelena nebo člověka," řekl o vítězi pořadatel akce Jiří Kasina z časopisu Myslivost. Podle něj závodníci při vábení jelenů vydávají netradiční a zajímavé zvuky. "Nedají se přepsat do not. Záleží na hrubosti hlasu, intonaci a tak dále. Jelen v říji vydává specifické zvuky a soutěžící je napodobují," uvedl Kasina.
Umění myslivce přilákat zvěř vábením podle odborníků stále patří mezi dovednosti správného myslivce. Vábení jelenů je pak vrcholnou disciplínou myslivců jelenářů, kteří se vždy řadili mezi mysliveckou elitu, a porovnávání jejich schopností ve vábení jelenů má u nás letitou tradici.
V praktické rovině takové dovednosti slouží k tomu, aby si myslivci důkladně zmapovali terén. Kasina dodal, že kvůli tomu například imitují hlasy mladého jelena, na což reaguje starší jelen. "Myslivci pak podle toho dokážou určit, kde má takový starší jelen teritorium, poněvadž ten si samozřejmě hájí své říjiště," řekl Kasina.
Účastníci šampionátu imitovali hlas jelena na libovolný nástroj. Celá soutěž se skládá z osmi disciplín. Vábník musí předvést osm základních hlasových projevů jelenů, a to mladého či starého hledajícího jelena, výzvu mladšího jelena ke staršímu, vítězný ryk povyhraném jelením souboji, nebo tzv. mrmlání, tedy líné troubení jelena při odpočinku. Výkony jednotlivých soutěžících hodnotí rozhodčí, kteří jsou uzavřeni v kabinkách tak, aby na závodníky neviděli, a neznají a ani jejich jména. Vítěz kromě diplomu získal také kulovnici z České zbrojovky Uherský Brod a umělecky zpracovaný lovecký tesák.
Podle dostupných informací byl a roce 1989 u nás poprvé uspořádána soutěž ve vábení jelenů v rámci konference o jelení zvěři v roce 1995 ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1998 se díky časopisu Myslivost obnovila tradice a první Národní soutěž ve vábení jelenů proběhla v rámci programu Svatohubertských slavností na Kuksu. První evropská soutěž ve vábení jelenů se pak konala v Dortmundu na přelomu ledna a února 1999. U nás se proběhlo evropské mistrovství v této disciplíně na Ohradě v roce 2008.
Loni se na Hluboké nad Vltavou při národních mysliveckých slavnostech konalo mimo jiné i vábení černé zvěře. Organizátoři tehdy ohlásili pokus o překonání českého rekordu v počtu účastníků. Černou zvěř tehdy najednou vábilo 231 lidí, což agentura Dobrý den z Pelhřimova zaznamenala jako nový rekord.