Dubnový orkán Niklas poničil na Šumavě více než 35 000 krychlových metrů dřeva. Většinu z nich museli dělníci vytěžit. Kvůli větru a námraze za první pololetí letošního roku museli těžaři na Šumavě zpracovat už 38 620 krychlových metrů dřeva. Kromě kácení také některé stromy zbavili kůry. Uvedl to mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
"Jak jsem říkal krátce po Niklasovi, konečná čísla po každé větrné kalamitě můžeme s jistotou říci až po posledním asanovaném, zlomeném nebo vyvráceném stromu. Tehdy jsme uváděli, že budeme muset zpracovat 30 000 až 40 000 krychlových metrů poškozeného dříví, což se teď ukázalo jako správný odhad. Navíc se veškeré vývraty a zlomy v zásahových území v lesních porostech stihly zpracovat do konce června, jak jsme předpokládali," uvedl náměstek ředitele Národního parku Šumava a vedoucí odboru pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel. Kromě dubnového Niklase Šumavu zasáhly také silné polomy v lednu.
Nejvíce stromů těžaři letos zpracovali v okolí Prášil na Klatovsku a Stožce na Prachaticku. Lesníci navíc nyní sčítají škody lokálních a krátkodobých polomů ze začátku června a z úvodu července. Ty zasáhly především oblast v okolí Stožce a Srní na Klatovsku.
Největší pohromu zažil šumavský park před osmi lety. Tehdy silný orkán Kyril na Šumavě poničil téměř milion krychlových metrů dřeva.*