České vinařství bude mít po 88 letech zástupce ve vedení Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Do čela jedné z komisí členské státy vybraly Ondřeje Mikeše (37) ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Mikeš řekl, že to je pocta pro něj i pro celý obor.
Mikeš se stal prezidentem subkomise pro metody analýzy. OIV má šest skupin, ve kterých vytváří standardy v oboru. Jejími členy je 46 států, Československo do organizace vstoupilo v roce 1927. Ve vedení organizace ale člena nemělo.
Podle Mikeše už ČR není v oboru neznámou zemí z Východu. "Česká republika je sice zanedbatelná produkčně, jinak se ale dostáváme do povědomí. Země jako Francie, Itálie nebo Španělsko se o nás začaly více zajímat. Produkujeme skvělá vína," uvedl Mikeš. OIV vytváří standardy v oboru vinařství a vinohradnictví. Je také garantem největších vinařských soutěží. Organizace vytváří například oficiální metodiku rozboru vína a alkoholických nápojů vinařského původu.
Stát aktuálně v ČR řeší problémy s černým trhem s vínem. Praktiky na trhu má regulovat novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Podle Mikeše lidé, kteří jej do vedení OIV volili, vědí, že v tuzemsku zastupuje úřední kontrolu. "O to více se začínají zajímat o problémy, které nás trápí," dodal Mikeš
V ČR pracuje Mikeš v odboru kontroly, laboratoří a certifikace Ústředního inspektorátu SZPI jako referent pro laboratorní záležitosti. Aktivní práce v OIV se účastní od roku 2007.
Do pozic prezidentů zbývajících komisí byli jmenováni zástupci Francie, Itálie, Austrálie, Španělska a Portugalska. Prezidentkou OIV se na příští tříleté volební období stala Monika Christmannová z Německa.*