Sněmovna po řadě odkladů dala šanci novele zákona o významné tržní síle, která má lépe chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Vyvolává však řadu rozporuplných reakcí. Zemědělci a potravináři ji vítají. Už zákon o významné tržní síle, který platí od roku 2010, je podle nich výrazným přínosem, protože řetězce se chovají lépe než před jeho platností. To nakonec potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka, který jeho novelu rovněž obhajoval.
Nová právní norma se však nelíbí obchodníkům a opakovaně proti němu vystupují a opětovně varují, že dojde k zúžení sortimentu potravinářských výrobků a v konečném důsledku i ke zdražení potravin. Nebo mají jen obavy o možnost diktátu podmínek svým dodavatelům? Ti se jim totiž dosud vždy podřídili, někdy i za cenu toho, že své zboží prodávají s minimálním nebo nulovým ziskem či ho dotují.
Zákon o významné tržní síle již platí pět let a nezdá se, že by za pětiletou dobu jeho platnosti došlo ke zvýšení cen či ke zhroucení maloobchodu. Naopak pokud by obchodníci snížili své přirážky, mohou potraviny i zlevnit.
Navržená úprava zákona je v kontextu právní úpravy ve většině evropských zemí a reaguje přímo na poznatky, které v průběhu platnosti zákona zjistil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Novelou se odstraní obtížný výklad zákona a usnadní se rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle zúčastněných by měl přinést prospěch, jak zemědělcům, tak potravinářům a nakonec i spotřebitelům. Je to krok k prosazení férového jednání.