Debata o počasí je nejen vděčným tématem společenských hovorů, ale pro zemědělce představuje důležitý faktor, výrazně ovlivňující jejich produkci. Právě proto se minulý týden při zahájení polní výstavy v Nabočanech na Chrudimsku mnozí řečníci dotkli právě tohoto tématu. Zatímco minulý rok se tato akce konala za přílivu veder, letos ji zase první den postihlo deštivé počasí. Někteří řečníci připomněli, že počasí pro výstavu sice není příliš vhodné, ale pro zemědělce určitě je. Jiní zase oponovali, že je naopak naprosto optimální jak pro zemědělce, tak vystavovatele i návštěvníky. Určitě je lepší než se tu plahočit v 30 stupňovém teplu. Jeho názor byl podpořen i vysokou účastí návštěvníků. Počasí prostě hodnotíme podle toho, co právě děláme.
Mnozí přáli podobný příděl vody, jaký se dostal některým českým regionům, i jižní Moravě. Ta by ho vřele uvítala. Tamní zemědělce totiž opět trápí nedostatek vláhy, zejména v oblasti Znojemska. Pokud do týdne nepřijde déšť, mohou být následky velmi vážné, varovali minulý týden na některých místech moravští hospodáři. V těchto regionech se opakuje situace, která nastala vloni i předloni. Letos díky zásobě vláhy z podzimu a zimy sice místní ještě dobře přečkali první jarní měsíce, ale pak dva měsíce nepršelo. Nejvíce sucho dopadá na pšenici a ječmen, které pomalu začínají zasychat, méně pak na kukuřici, která má ráda teplo, ale kvůli nedostatku vody brzdí svůj růst. Naopak si letošní vývoj počasí pochvalují například jahodáři, kteří očekávají dobrou úrodu. Obávají se však případných krup, které by poničily červené plody, jako se to již nejednou stalo.
Příroda se bez vody neobejde. Pokud chybí, postihuje to rostliny, jestliže jí je najednou hodně a vznikají bleskové povodně, způsobuje škody. Podle klimatologů si ale v důsledku klimatických změn na extrémní výkyvy počasí budeme muset prý zvykat.