Většina čtenářů na otázku Domníváte se, že Česká republika splní požadavek Evropské unie nahradit tři procenta biopalivy druhé generace?, odpověděla „ano“ a „spíše ano“. V menší míře se respondenti přikláněli k variantě „spíše ne“ a „ne“. Podobně volili ti, kteří poslali své mínění na anketním lístku i ti, kteří hlasovali prostřednictvím internetu.
Respondentka z okresu Rychnov nad Kněžnou, která zaškrtla variantu „ano“ uvedla, že biopaliva druhé generace jsou budoucností, tudíž i silný podnikatelský potenciál pro Českou republiku. Čtenář z Jičínska, který se rovněž přiklání k možnosti „ano“, odůvodnil svoji volbu tím, že vláda si nemůže dovolit neustále platit pokuty do Bruselu. Podle něj záleží na mnoha okolnostech, například zda nesplnění je sankcionováno, kolik dotací dostanou výrobci biopaliv II. generace a podobně. Další respondent pak zaškrtl variantu „spíše ano“ v případě, že hrozí sankce a „spíše ne“, pokud nehrozí.
Soukromý zemědělec z východních Čech svoji volbu „ne“ odůvodnil tím, že Brusel to nepokutuje. Čtenář z okresu Tábor se domnívá, že „ano“, Česká republika splní požadavek Evropské unie. „Když dojde k určité podpoře, aby se splnil limit, jistě se někdo chytí,“ sdělil. Také respondent z Kolínska zvolil variantu „ano“. „Protože na tom budou moci politici zase vydělat,“ míní.
Podle pravidel z roku 2008 má v roce 2020 také pocházet z obnovitelných zdrojů deset procent spotřebované energie v dopravě. V dubnu letošního roku se europoslanci shodli, že takzvaná biopaliva generace, která jsou vyráběna ze zemědělských plodin, se na konečné spotřebě energie v dopravě v členských státech budou podílet maximálně sedmi procenty. Zbývající část by měla být nahrazena biopalivy vyšší generace.
Evropská komise také do konce června neodsouhlasila víceletý plán na podporu biopaliv, který česká vláda schválila během loňského léta. Termín 30. června dříve sliboval ministr zemědělství Marian Jurečka jako hraniční, do července měla podle něj dát EK své stanovisko, zda může stát daňově zvýhodňovat bioapaliva i nadále.*