Počet ekofarem od začátku roku vzrostl o více než osm procent, nyní jich je 4188. Ekologičtí podnikatelé hospodaří na 502 374 ha půdy, což je přibližně 12 procent celkové výměry půdního fondu v České republice. Uvedli to dnes na tiskové konferenci při zahájení 11. ročníku propagační akce Měsíc biopotravin zástupci ministerstva zemědělství. O 4,5 procenta také vzrostl počet výrobců biopotravin, nyní je jich 529.
V České republice přibylo od konce minulého roku k letošnímu 1. září 322 podnikatelů v ekologickém zemědělství a 23 nových výrobců biopotravin, řekl ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Jan Gallas. Nejvíce půdy v ekologickém režimu, skoro 73 000 ha, je v Jihočeském kraji.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky za růstem počtu farem stojí nástup nového programového období společné zemědělské politiky. Zemědělci dostali novou možnost výrazně začít podnikat v režimu ekologického zemědělství, řekl ministr, podle něhož podpora bude pokračovat do roku 2020. Jenom dotace na plochu pro ekologické zemědělce loni podle Gallase překročily miliardu korun. V novém programu také dostanou ekologičtí zemědělci vyšší preferenční body na své investiční projekty.
Letos je mottem kampaně V souladu s přírodou. Ministerstvo se snaží upozornit, že vedle předností biopotravin pro spotřebitele je s ekologickým zemědělstvím spojený přínos pro celou společnost. Propagační akce má od ministerstva příspěvek 300 000 korun.
Předloni utratili lidé v Česku za biopotraviny skoro dvě miliardy korun, což je meziročně o 9,5 procenta více. Navzdory pokračujícímu oživení trhu podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů zůstává stále nízký a činí 0,71 procenta.
Letos se podle hypermarketu Globus zájem o biopotraviny zvýšil. Podle mluvčí hypermarketu Pavly Hobíkové se jich letos prodává skoro o pětinu meziročně více. V českém bio je největší zájem o sortiment čerstvých potravin, které svým množstvím prodeje dorovnávají ty zahraniční, řekla Hobíková. Nejvíce se prodává mléko, vejce a jogurty.
Podle průzkumu agentury Median, který loni na podzim zveřejnilo ministerstvo zemědělství, nakupují někdy biopotraviny čtyři z deseti obyvatel Česka. Od roku 2008 se jejich počet mírně zvýšil. Lidé zároveň kupují produkty ekologického zemědělství častěji než dříve. Navzdory mírnému růstu ale zůstává podíl bioproduktů na celkovém trhu s potravinami v ČR velmi nízký, za hlavní důvod bývá označována cena. Podle údajů z loňského roku biopotraviny v obchodech zpravidla jsou o desítky až stovky procent dražší než běžné produkty.
Ekofarem v minulých letech přibývalo ročně o desítky procent. V roce 2010 se meziroční růst pohyboval kolem třetiny, v roce 2011 to bylo více než deset procent. Rozmach výrazně zpomalil v roce 2012, ke konci roku jich bylo 3394, což bylo pouze o 14 farem více než o rok dříve. Podle akčního plánu, který v prosinci 2010 schválil tehdejší kabinet, měl vzrůst podíl ekologického zemědělství do letošního roku na 15 procent.*