Podpůrná opatření jsou nedostatečně propracovaná

Za nedostatečně propracované a obecné považuje ministr zemědělství Marian Jurečka soubor podpůrných opatření pro zemědělce, která navrhla v souvislosti s vývojem na zemědělském trhu, zejména v mlékárenství, Evropská komise. Uvedl to po mimořádném jednání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Návrh EK hovoří zhruba o 500 milionech eur (téměř 14 miliard korun) na řešení problémů s financováním provozu farem a podporu stability trhu. Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan se schůzky kvůli zdravotní indispozici nezúčastnil.

„Návrh byl představen velice obecně, takže nejsme schopni z něj identifikovat, kolik peněz, a tedy jaká pomoc by se týkala českých zemědělců. Soubor opatření aktualizuje ta, která už tady byla, ale chybí to klíčové, a to je přesné rozčlenění 500 milionů eur na jednotlivé členské státy. Stejně jako klíč, který by zohledňoval potřebu aktuální situace, protože pokud je 500 milionů rozděleno paušálně, nějakým aritmetickým průměrem, tak musím říct, že toho mnoho nevyřešíme, ba nevyřešíme skoro vůbec nic. Nikdo také neřekl, odkud se ty peníze vezmou. To je důležité, protože pokud se vezmou z krizové rezervy, tak na to nejvíce doplatí právě zemědělci v České republice a může se stát, že nám vezmou na přímých platbách, které by zemědělcům byly vyplaceny, více peněz, než nakonec čeští zemědělci dostanou,“ řekl ministr Marian Jurečka. Podle ministra se diskutuje také nad návrhem, který však nenavrhla  EK, a který by umožnil například na půl roku zahájit intervenční výkup přebytků na trhu. Ve svém vystoupení jsem říkal, že by bylo dobré zohlednit pomoc pro státy, které jsou, pokud jde o výkupní ceny mléka, například pod průměrem, u kterých byl meziroční propad ceny vyšší než 18 nebo 19 procent. V ten okamžik se výběr významně zužuje pro užší spektrum států. Potom by pomoc byla adresná a cílená a dokázala by zemědělcům pomoci,“ uvedl ministr Jurečka s tím, že čeká, že se v průběhu týdne bude ještě jednat.

Chovatelé dojného skotu v poslední době čelí prudkému snížení výkupní ceny mléka, protože ho je na evropském trhu nadbytek. Tento stav ještě zhoršily ruské sankce, které zmrazily obchod s mléčnými výrobky mezi EU a Ruskou federací. Česká republika patří k zemím, kde se za syrové mléko platí jedna z nejnižších cen v Evropě. Podle informací mlékárenského průmyslu klesla cena v červenci 2015 na 7,20 koruny za litr. To je o 23,9 % méně než v červenci 2014. Chovatelé dojnic jsou v situaci, kdy zvažují i omezení chovů, což by znamenalo zejména pro lidi z venkova ztrátu pracovních míst.

Ministerstvo zemědělství připravilo kvůli stabilizaci sektoru mléka na příští rok nové typy národních podpůrných programů pro chovatele dojného skotu. Konečná výše dotací může dosáhnout až dvou tisíc korun na dojnici. Zpracovatelé, kteří se zapojí do režimu jakostního mléka, mohou dostat až korunu na litr.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down