Koncerty sedmnácti interpretů a ohňostrojem vrcholí v sobotu v Budvaru letošní oslavy 120. výročí založení českobudějovického pivovaru. Návštěvníci mimo jiné mohou poprvé ochutnat čepovaný Výroční speciál z limitované edice světlého nefiltrovaného kvasnicového ležáku, který se na podzim postupně objeví v tisícovce českých restaurací, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec.
Prvních 200 hektolitrů piva uvařil českobudějovický pivovar 7. října 1895. K výročí se v průběhu roku na trhu objevilo několik limitovaných edic piva v lahvích i v plechovkách, vznikla nová multimediální expozice Příběh Budějovického piva, byly divadelní večerní prohlídky pivovaru s průvodci v dobových kostýmech a vyšla rozsáhlá kniha o historii pivovaru.
Ustavující valná hromada Českého akciového pivovaru (ČAP), jehož je národní podnik Budvar právním nástupcem, se sešla 15. dubna 1895 a první várku piva uvařil první sládek 7. října. Za vznikem ČAP stáli především čeští českobudějovičtí právovárečníci vedení Augustem Zátkou. ČAP přímo navázal na historickou tradici vaření originálního Budějovického piva v Českých Budějovicích.
Město Budějovice - Budweis - již od 13. století vynikalo výrobou piva označovaného jako budějovické pivo nebo názvem Budweiser Bier, tedy Pivo z Českých Budějovic nebo Budějovické pivo. Označení výrobku místem původu převzal při svém založení i ČAP. Protože se název piva Budvar rychle stal synonymem vysoké kvality, byl ČAP v roce 1936 oficiálně přejmenován na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice.
Dnešní národní podnik Budvar se na exportu piva z České republiky podílí více než 20 procenty, vyváží se do 70 zemí. Novodobá historie pivovaru se začala psát v roce 1967, kdy ministerstvo zemědělství založilo Budějovický Budvar. Loni prodal 1,457 000 hektolitrů piva, nejvíce ve 119. historii. Výstav meziročně vzrostl o 2,5 procenta, tržby o sedm procent na 2,3 miliardy korun.*