Liberecký kraj rozdělí na podporu včelařů v kraji milion korun. Peníze mohou použít na pořízení nových úlů, včelařských pomůcek, k zakoupení včelstev či na opravy včelínů, ale také na boj s nebezpečnou varoózou, která včelstva v kraji ničí. Žádosti mohou podávat do 31. října, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.
Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009, v loňském roce program vyhlášen nebyl. Od loňska ale v kraji výrazně ubylo včelstev, především kvůli varoóze klesly stavy téměř o 30 procent. "Problém způsobily hlavně dvě poslední mírné zimy, během nichž roztoč dostatečně nevymrzl a zimní období přežil podstatně větší počet jedinců," uvedl Jadrný. K úspěšnému léčení je podle něj třeba využívat nové včelařské vybavení, to ale něco stojí. "Včelaření není levnou záležitostí. Základní vybavení pro začínající včelaře lze pořídit zhruba za 50 000 korun. Pro drobné včelaře, kterých je u nás naprostá většina, je tato veřejně prospěšná zájmová činnost většinou zcela nezisková. Především pro ty, kteří chtějí začít včelařit, jsou dotace Libereckého kraje velmi motivační," řekl Jadrný. Z krajského dotačního programu mohou teď včelaři získat až 40 000 korun.
Včelařů i včelstev v Libereckém kraji v minulých letech výrazně ubylo, úbytek včel ale trápí celé Česko. Ještě v 90. letech minulého století bylo v zemi na 80 000 včelařů, kteří pečovali o 800 000 včelstev. Stavy včelstev poté klesly o více než třetinu. V posledních letech se však i díky podpoře a rostoucím výkupním cenám začaly stavy zvyšovat. Zatímco v roce 2010 bylo podle Svazu včelařů v zemi zhruba 47 900 včelařů, kteří pečovali o 528 000 včelstev, loni stavy stouply a k 31. říjnu bylo v zemi bezmála 53 450 včelařů a téměř 603 400 včelstev. Podle odhadu svazu včelařů však varoóza přes zimu zhruba třetinu včelstev zlikvidovala.*