Zájem lidí o třídění bioodpadu letos vzrostl po celé České republice. Nová vyhláška ministerstva životního prostředí (MŽP) ukládá městům a obcím za povinnost od 1. dubna do 30. října zajistit místa pro oddělený sběr biologických odpadů rostlinného původu. Cílem je snížit jejich množství na skládkách. Města a obce vydávají za svoz bioodpadu statisíce korun a zvyšují se i možnosti, jak ho zpracovávat. Za neplnění povinností už jedna obec ale dostala pokutu.
Povinnost obce řeší poskytnutím kompostérů občanům, komunitním kompostováním, výstavbou kompostárny, kontejnery ve sběrném dvoře nebo třeba hnědými popelnicemi. Zatímco obyvatelé za odpad často nic neplatí, pro samosprávy jde o náklady navíc. Inspektoři životního prostředí do 18. září provedli kontroly u devíti obcí. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové udělili jednu pokutu ve výši 12 tisíc korun, a to obci Újezdec na Prachaticku, která sbírání bioodpadu nezajistila.
Některá města na likvidaci také musejí doplácet. Na zlepšení sběru nicméně mohou využít evropské dotace. Podle ministerstva životního prostředí jen letos šlo 208 milionů korun na 75 projektů. "Biologicky rozložitelných komunálních odpadů rostlinného původu kompostárny často využívají. Na území ČR máme přibližně 400 kompostáren všech typů. Mimo kompostáren zpracovávají BRKO i bioplynové stanice," řekl ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart.*